Wales National Pool - Site License            07/08/2018 - 12:31 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2018 - 30/07/2018 to 05/08/2018     
 
 Event 36  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 James, Tristyn         12 Co Cardiff        1:11.76    1:09.11  
  2 Bilbao, Oscar          12 Co Hereford       1:12.80    1:10.55  
  3 Lea, Thomas            12 Hackney           1:16.64    1:14.21  
  4 Denning, Jude          12 Boldmere          1:16.45    1:15.82  
  5 Corver, Alexander      12 Bromley           1:17.74    1:15.96  
  6 Atkins, Jack           12 Boldmere          1:17.03    1:16.17  
  7 Woolven, Tristan       12 Amersham          1:17.12    1:16.70  
  8 Leckonby, Dairhys      12 Swansea Aq        1:16.72    1:18.37  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Major, Sebastian       12 Co Newport        1:18.99             
 10 Carver, Wil            12 Swansea Aq        1:19.95             
 11 Mackenzie, Charlie     12 Co Coventry       1:20.19             
 12 Lee, Tristan           12 Co Cardiff        1:20.40             
 13 Goodwin, Jacob         12 Co Leeds          1:21.60             
 14 Hewitt-White, Safford  12 Co Peterboro      1:21.74             
 15 Jenkins, Richard       12 Millfield         1:22.30             
 16 Idris, Jad             12 Co Leeds          1:22.69             
 17 Lee, Ethan             12 Co Cardiff        1:23.05             
 18 Edwards, Owain         12 Weston S M        1:23.86             
 19 Greenaway, Thomas      12 Swansea Aq        1:24.01             
 20 Wood, Peter            12 Co Hereford       1:24.33             
 21 Wardhaugh, Bryn        12 Co Cardiff        1:24.49             
 22 John, Finlay           12 Rct Squad         1:24.82             
 22 Roberts, Matthew       12 Co Leeds          1:24.82             
 24 Caravati-Pringle, Eli  12 Haringey          1:26.03             
 25 West, Zac              12 Pembs Cty         1:26.34             
 26 Broadhurst, Jamie      12 Co Leeds          1:26.46             
 27 Murphy-Kenny, Dylan    12 Rhondda           1:26.91             
 28 Lunt, Joshua           12 Wrexham           1:27.99             
 29 Dulay, Nathan          12 Co Leeds          1:28.13             
 30 Sidney, Sam            12 Wrexham           1:29.49             
 31 Metcalfe, Calvin       12 Keynsham          1:29.64             
 32 Ahmed, Yasir           12 Hackney           1:29.95             
 33 Jones, Rhys            12 Rct Squad         1:30.12             
 34 Crossley, Thomas       12 Co Bristol        1:33.98             
 -- Lewis, Teddy           12 Saxon Crown           NS              
 -- Morris, James          12 Mold                  NS              
 -- Templeton, Arun        12 Swansea Aq            NS              
 
 Event 36  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Havers-Strong, Willia  13 Burnley Bobc      1:09.64    1:08.61  
  2 Merriman, Ben          13 Torfaen D         1:09.93    1:08.77  
  3 Hughes, Cian           13 Co Cardiff        1:11.14    1:09.28  
  4 Simmons, Sean          13 Bristol Hen       1:11.37    1:09.92  
  5 Melbourne-Smith, Tyle  13 Swansea Aq        1:11.73    1:10.38  
  6 Gwynne-Jones, Dylan    13 Nofio S Gar       1:12.17    1:11.72  
  7 Emmett, Samuel         13 Co Leeds          1:12.20    1:11.75  
  8 Burkett, Maximus       13 Swansea Aq        1:12.69    1:13.05  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Fox-Wiltshire, Benjam  13 Co Newport        1:12.81             
 10 Davies, Gruffydd       13 Co Cardiff        1:13.35             
 11 Wren, Nathan           13 Nofio Clwyd       1:13.56             
 12 Robinson, James        13 Co Leeds          1:13.84             
 13 Chen Callcott, Bruce   13 Nofio Clwyd       1:13.92             
 14 Cole, Toby             13 Swansea Aq        1:14.17             
 15 Firth, Henry           13 Co Leeds          1:14.49             
 16 Mathias, Dominic       13 Co Leeds          1:14.57             
 17 Geysen-Holley, Max     13 Co Cardiff        1:14.58             
 18 Coulson, Evan          13 Torfaen D         1:14.81             
 19 Price, Samuel          13 Co Cardiff        1:14.88             
 20 Watkins, Elliott       13 Co Leeds          1:15.89             
 21 Andrews, Rory          13 Pembs Cty         1:15.99             
 22 Taylor, Adam           13 Wrexham           1:16.03             
 23 Chou, Nevan            13 Bromley           1:16.29             
 24 Davies, Anthony        13 Millfield         1:16.51             
 25 Knowles, George        13 Co Leeds          1:17.06             
 26 Conlon, Aled           13 Nofio S Gar       1:17.41             
 27 Thomas, Rhys           13 Swansea Aq        1:17.79             
 28 Almadin, Carmelo       13 Wycombe Dist      1:17.92             
 29 Sutcliffe, Joshua      13 Co Leeds          1:18.25             
 30 Pritchard, Tomos       13 Swim Gwynedd      1:18.45             
 31 Schmidt, Hans          13 Pembs Cty         1:19.00             
 32 Thomas, Charlie        13 C Dolphins        1:19.23             
 33 Knowles, Elis          13 Leatherhead       1:19.58             
 34 Smith, Joshua          13 Co Peterboro      1:19.59             
 35 Isaacs, Tomos          13 Rct Squad         1:19.67             
 36 Riddiford, Rhys        13 Co Leeds          1:21.55             
 -- Keane, Jayden          13 PembrokeDist          NS              
 
 Event 36  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Edwards, Kaden         14 Co Cardiff        1:06.28    1:05.10  
  2 Rodriguez, Antonio     14 Swansea Aq        1:07.79    1:05.27  
  3 Wakeling, Jacob        14 Co Cardiff        1:06.85    1:06.49  
  4 Archer, Thomas         14 Hackney           1:07.11    1:06.59  
  5 Elkin, Max             14 Swansea Aq        1:08.72    1:06.88  
  6 Totney, Brooke         14 Co Birm'ham       1:08.16    1:08.53  
  7 Sturley, Toby          14 Pembs Cty         1:08.22    1:08.77  
  8 Beale, Jordan          14 Co Birm'ham       1:08.26    1:08.98  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 White, Henry           14 Pembs Cty         1:08.74             
 10 Blackwell, Ieuan       14 Carnforth         1:08.88             
 11 Plant, Thomas          14 Harrogate         1:08.92             
 12 Davies, Gareth         14 Haringey          1:09.30             
 13 Ainley, Louis          14 Co Leeds          1:09.47             
 14 Goodfellow, George     14 Mt Kelly          1:10.09             
 15 Broome, Charlie        14 Co Leeds          1:10.13             
 16 Williams, Finlay       14 Co Leeds          1:11.13             
 17 Baker, Zak             14 Newtown           1:11.62             
 18 Kelly, Charles         14 Southport         1:11.73             
 19 Powell, Samuel         14 Buckley           1:12.03             
 20 Boyd, Matthew          14 Clitheroe         1:12.54             
 21 Jones, Finlay          14 Chirk             1:12.85             
 22 Fitzsimmons, Arron     14 PembrokeDist      1:13.91             
 23 Lee, Shaza             14 Backwell          1:14.04             
 24 Tong, Solomon          14 Co Cardiff        1:14.27             
 25 Coleridge, Jude        14 Aberystwyth       1:14.28             
 26 Wilkinson, Benjamin    14 Wycombe Dist      1:14.36             
 27 Senior, Jack           14 Co Leeds          1:15.51             
 28 Thomas, Morgan         14 Mt Kelly          1:15.71             
 29 Bowers, Jonathan       14 Bebington         1:15.84             
 30 Woolven, Dylan         14 Amersham          1:16.41             
 31 Patchett-Smyth, Mack   14 Rugby             1:16.81             
 32 Gorman, Joseph         14 Aberystwyth       1:18.67             
 33 Lockley, Carter        14 Ellesmere Co      1:18.92             
 34 Davies, Dominic        14 Llanelli          1:19.82             
 -- Halliwell, James       14 Bristol Hen           NS              
 -- Havard, Dylan          14 Heads Valley          NS              
 
 Event 36  Boys 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Close, Finan           15 Caernarfon        1:03.93    1:02.84  
  2 Ahmed, Ilyas           15 Hackney           1:04.03    1:03.08  
  3 Murray, Adam           15 Co Cardiff        1:04.55    1:04.07  
  4 Firake, Arya           15 Co Oxford         1:05.74    1:05.13  
  5 Dillon, Alexander      15 Southport         1:04.74    1:05.22  
  6 Hancock, Carwyn        15 Nofio S Gar       1:06.47    1:06.26  
  7 Hughes, Ioan           15 Swim Gwynedd      1:06.13    1:06.95  
  8 Barden, Tom            15 Hailsham          1:06.07    1:07.49  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Small, Sam             15 Seagulls SC       1:06.70             
 10 Newell, James          15 Bo Stockton       1:07.80             
 11 Collins, Tyler         15 Rct Squad         1:08.06             
 12 Dalligan, Kian         15 Ellesmere Co      1:08.32             
 13 Raffill, Daniel        15 TauntonDeane      1:08.33             
 14 Havers-Strong, Benjam  15 Burnley Bobc      1:08.84             
 15 Palmer, Joseph         15 Leatherhead       1:09.58             
 16 Caravati-Pringle, Mat  15 Haringey          1:10.30             
 17 Bowyer-Jones, Oliver   15 Wrexham           1:10.35             
 18 Wells, Lewis           15 Neath             1:10.58             
 19 Knowles, Tomos         15 Leatherhead       1:11.25             
 20 Delahay, Ioan          15 Oswestry Ott      1:11.65             
 21 Jones, Danny           15 Co Newport        1:13.92             
 22 Abazie, Chidubem       15 Saxon Crown       1:14.27             
 23 Evans, Ethan           15 Chirk             1:14.48             
 24 Davies, Joshua         15 Co Cardiff        1:14.75             
 25 Hall, Lewis            15 Rhyl Dolphin      1:15.20             
 26 Burton, Luke           15 Wycombe Dist      1:16.60             
 27 Macnab, Joshua         15 Maxwell           1:19.10             
 -- Astill, Samuel         15 Co Coventry           DQ              
 -- Burnell, Joseph        15 Co Leeds              DQ              
 -- Nixon, Rhys            15 Co Cardiff            NS              
 -- Winn, Zachariah        15 Nofio Clwyd           NS              
 -- Slocombe-Poole, Charl  15 Bristol Hen           NS              
 -- Roberts, Osian         15 Swim Gwynedd          NS              
 
 Event 36  Boys 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Savva, Theo            16 Co Cardiff        1:02.83    1:01.32  
  2 Lawman, Lucas          16 Team Bath AS      1:05.60    1:04.75  
  3 Wood, Adam             16 Co Leeds          1:07.18    1:05.48  
  4 Savage-Taylor, Tomos   16 Heads Valley      1:06.40    1:05.54  
  5 Gibbs, Morgan          16 Rct Squad         1:07.54    1:07.27  
  6 Broome, Jamie          16 Co Leeds          1:08.07    1:08.00  
  7 Williams, Tomos        16 Holywell          1:08.87    1:08.58  
  8 Hall, Daniel           16 Chepstow          1:09.32    1:09.97  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Wellman, Shay          16 Saxon Crown       1:09.55             
 10 Hughes, Tyler          16 Wrexham           1:11.26             
 11 Gill, Ajai             16 Wycombe Dist      1:11.93             
 12 Ferrigan, Owen         16 Saxon Crown       1:12.26             
 13 Jenkins, Ellis         16 Rct Squad         1:12.28             
 14 Bowers, Benjamin       16 Bebington         1:13.47             
 15 Johnson, Kai           16 Saxon Crown       1:13.57             
 16 Verkade, Guus          16 Backwell          1:13.85             
 17 Dunning, Luke          16 Llanelli          1:15.56             
 18 Lloyd, Rhys            16 Rct Squad         1:15.64             
 -- Smith, Grant           16 West Lothian          NS              
 -- Jones, Joshua          16 Nofio S Gar           NS              
 
 Event 36  Boys 17 & Over 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Turner, Harry          19 Mt Kelly            59.43      58.46  
  2 Budd-Thomas, Brandon   18 Swansea Aq        1:00.11    1:00.42  
  3 James, Rhys            18 Co Cardiff        1:01.48    1:00.61  
  4 Jones, Morgan          18 Oswestry Ott      1:01.64    1:00.79  
  5 Raffill, Mathew        18 TauntonDeane      1:00.84    1:00.87  
  6 Reay, Andrew           24 Wrexham           1:02.24    1:01.37  
  7 Houghton, Oliver       20 Warrington W      1:02.03    1:01.93  
  8 Wollaston, Callum      17 Bor of Brox       1:03.01    1:06.58  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Haslam, Felix          18 Bromley           1:03.04             
 10 Davies, Morgan         17 Gloucester        1:03.29             
 11 Durston, Fraser        20 Co Cardiff        1:03.52             
 12 Brame, Mathew          17 Swim Gwynedd      1:04.58             
 13 Taylor, Ethan          17 Wrexham           1:04.91             
 14 Green, Joel            18 Hemel Hemp        1:05.02             
 15 Morgan, Huw            17 Leatherhead       1:06.36             
 16 Price, Dafydd          18 Torfaen D         1:07.32             
 17 Lee Davies, Samuel     18 Neath             1:07.64             
 18 Graffin, Christopher   20 Tewkesbury        1:08.79             
 19 Steenhoff, Craig       36 Hailsham          1:09.01             
 20 Wilk, Harri            17 Chirk             1:09.46             
 21 Cussell, Matthew       17 Co Peterboro      1:13.43             
 22 Challenger, Jake       17 Co Ely            1:15.50             
 23 Piggott, Tom X         18 Oswestry Ott      1:15.87             
 24 Healey, Richard        20 Chirk             1:16.00             
 -- Moss, Alistair         17 Chirk                 NS              
 -- Peck, Samuel           18 Mt Kelly              NS              
 -- Knowles, Owen          17 Guildford Ct          NS              
 -- Richards, Owen         17 Torfaen D             NS              
 -- Evans, Luke            18 Chirk                 NS