Wales National Pool - Site License            07/08/2018 - 12:31 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2018 - 30/07/2018 to 05/08/2018     
 
 Event 36  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 James, Tristyn         12 Co Cardiff        1:09.63    1:11.76  
  2 Bilbao, Oscar          12 Co Hereford       1:12.79    1:12.80  
  3 Denning, Jude          12 Boldmere          1:14.88    1:16.45  
  4 Lea, Thomas            12 Hackney           1:18.19    1:16.64  
  5 Leckonby, Dairhys      12 Swansea Aq        1:21.03    1:16.72  
  6 Atkins, Jack           12 Boldmere          1:19.94    1:17.03  
  7 Woolven, Tristan       12 Amersham          1:17.05    1:17.12  
  8 Corver, Alexander      12 Bromley           1:16.85    1:17.74  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Major, Sebastian       12 Co Newport        1:22.40    1:18.99  
 10 Carver, Wil            12 Swansea Aq        1:18.52    1:19.95  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Mackenzie, Charlie     12 Co Coventry       1:19.44    1:20.19  
 12 Lee, Tristan           12 Co Cardiff        1:23.08    1:20.40  
 13 Goodwin, Jacob         12 Co Leeds          1:24.44    1:21.60  
 14 Hewitt-White, Safford  12 Co Peterboro      1:20.52    1:21.74  
 15 Jenkins, Richard       12 Millfield         1:22.25    1:22.30  
 16 Idris, Jad             12 Co Leeds          1:17.23    1:22.69  
 17 Lee, Ethan             12 Co Cardiff        1:21.40    1:23.05  
 18 Edwards, Owain         12 Weston S M        1:20.77    1:23.86  
 19 Greenaway, Thomas      12 Swansea Aq        1:24.79    1:24.01  
 20 Wood, Peter            12 Co Hereford       1:28.70    1:24.33  
 21 Wardhaugh, Bryn        12 Co Cardiff        1:21.95    1:24.49  
 22 John, Finlay           12 Rct Squad         1:25.75    1:24.82  
 22 Roberts, Matthew       12 Co Leeds          1:26.32    1:24.82  
 24 Caravati-Pringle, Eli  12 Haringey          1:29.91    1:26.03  
 25 West, Zac              12 Pembs Cty         1:22.05    1:26.34  
 26 Broadhurst, Jamie      12 Co Leeds          1:26.86    1:26.46  
 27 Murphy-Kenny, Dylan    12 Rhondda           1:33.70    1:26.91  
 28 Lunt, Joshua           12 Wrexham           1:34.34    1:27.99  
 29 Dulay, Nathan          12 Co Leeds          1:35.58    1:28.13  
 30 Sidney, Sam            12 Wrexham           1:34.77    1:29.49  
 31 Metcalfe, Calvin       12 Keynsham          1:35.88    1:29.64  
 32 Ahmed, Yasir           12 Hackney           1:33.10    1:29.95  
 33 Jones, Rhys            12 Rct Squad         1:34.15    1:30.12  
 34 Crossley, Thomas       12 Co Bristol        1:33.10    1:33.98  
 -- Lewis, Teddy           12 Saxon Crown       1:18.97         NS  
 -- Morris, James          12 Mold              1:33.00         NS  
 -- Templeton, Arun        12 Swansea Aq        1:26.46         NS  
 
 Event 36  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Havers-Strong, Willia  13 Burnley Bobc      1:10.00    1:09.64  
  2 Merriman, Ben          13 Torfaen D         1:11.38    1:09.93  
  3 Hughes, Cian           13 Co Cardiff        1:11.51    1:11.14  
  4 Simmons, Sean          13 Bristol Hen       1:09.73    1:11.37  
  5 Melbourne-Smith, Tyle  13 Swansea Aq        1:10.59    1:11.73  
  6 Gwynne-Jones, Dylan    13 Nofio S Gar       1:12.88    1:12.17  
  7 Emmett, Samuel         13 Co Leeds          1:14.19    1:12.20  
  8 Burkett, Maximus       13 Swansea Aq        1:14.54    1:12.69  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Fox-Wiltshire, Benjam  13 Co Newport        1:14.96    1:12.81  
 10 Davies, Gruffydd       13 Co Cardiff        1:15.06    1:13.35  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Wren, Nathan           13 Nofio Clwyd       1:13.90    1:13.56  
 12 Robinson, James        13 Co Leeds          1:18.09    1:13.84  
 13 Chen Callcott, Bruce   13 Nofio Clwyd       1:15.05    1:13.92  
 14 Cole, Toby             13 Swansea Aq        1:16.77    1:14.17  
 15 Firth, Henry           13 Co Leeds          1:16.69    1:14.49  
 16 Mathias, Dominic       13 Co Leeds          1:16.03    1:14.57  
 17 Geysen-Holley, Max     13 Co Cardiff        1:16.28    1:14.58  
 18 Coulson, Evan          13 Torfaen D         1:16.66    1:14.81  
 19 Price, Samuel          13 Co Cardiff        1:21.72    1:14.88  
 20 Watkins, Elliott       13 Co Leeds          1:16.64    1:15.89  
 21 Andrews, Rory          13 Pembs Cty         1:16.86    1:15.99  
 22 Taylor, Adam           13 Wrexham           1:14.43    1:16.03  
 23 Chou, Nevan            13 Bromley           1:17.44    1:16.29  
 24 Davies, Anthony        13 Millfield         1:16.83    1:16.51  
 25 Knowles, George        13 Co Leeds          1:15.84    1:17.06  
 26 Conlon, Aled           13 Nofio S Gar       1:15.93    1:17.41  
 27 Thomas, Rhys           13 Swansea Aq        1:17.37    1:17.79  
 28 Almadin, Carmelo       13 Wycombe Dist      1:19.76    1:17.92  
 29 Sutcliffe, Joshua      13 Co Leeds          1:18.91    1:18.25  
 30 Pritchard, Tomos       13 Swim Gwynedd      1:20.96    1:18.45  
 31 Schmidt, Hans          13 Pembs Cty         1:16.94    1:19.00  
 32 Thomas, Charlie        13 C Dolphins        1:20.40    1:19.23  
 33 Knowles, Elis          13 Leatherhead       1:20.65    1:19.58  
 34 Smith, Joshua          13 Co Peterboro      1:18.66    1:19.59  
 35 Isaacs, Tomos          13 Rct Squad         1:20.70    1:19.67  
 36 Riddiford, Rhys        13 Co Leeds          1:19.80    1:21.55  
 -- Keane, Jayden          13 PembrokeDist      1:21.50         NS  
 
 Event 36  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Edwards, Kaden         14 Co Cardiff        1:09.74    1:06.28  
  2 Wakeling, Jacob        14 Co Cardiff        1:08.36    1:06.85  
  3 Archer, Thomas         14 Hackney           1:07.77    1:07.11  
  4 Rodriguez, Antonio     14 Swansea Aq        1:05.91    1:07.79  
  5 Totney, Brooke         14 Co Birm'ham       1:09.41    1:08.16  
  6 Sturley, Toby          14 Pembs Cty         1:08.71    1:08.22  
  7 Beale, Jordan          14 Co Birm'ham       1:08.05    1:08.26  
  8 Elkin, Max             14 Swansea Aq        1:07.80    1:08.72  
 -----------------------------------------------------------------
  9 White, Henry           14 Pembs Cty         1:16.42    1:08.74  
 10 Blackwell, Ieuan       14 Carnforth         1:11.72    1:08.88  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Plant, Thomas          14 Harrogate         1:08.97    1:08.92  
 12 Davies, Gareth         14 Haringey          1:13.60    1:09.30  
 13 Ainley, Louis          14 Co Leeds          1:08.51    1:09.47  
 14 Goodfellow, George     14 Mt Kelly          1:10.60    1:10.09  
 15 Broome, Charlie        14 Co Leeds          1:11.13    1:10.13  
 16 Williams, Finlay       14 Co Leeds          1:13.77    1:11.13  
 17 Baker, Zak             14 Newtown           1:08.81    1:11.62  
 18 Kelly, Charles         14 Southport         1:13.55    1:11.73  
 19 Powell, Samuel         14 Buckley           1:09.54    1:12.03  
 20 Boyd, Matthew          14 Clitheroe         1:11.40    1:12.54  
 21 Jones, Finlay          14 Chirk             1:18.80    1:12.85  
 22 Fitzsimmons, Arron     14 PembrokeDist      1:13.01    1:13.91  
 23 Lee, Shaza             14 Backwell          1:19.10    1:14.04  
 24 Tong, Solomon          14 Co Cardiff        1:14.91    1:14.27  
 25 Coleridge, Jude        14 Aberystwyth       1:13.26    1:14.28  
 26 Wilkinson, Benjamin    14 Wycombe Dist      1:15.20    1:14.36  
 27 Senior, Jack           14 Co Leeds          1:14.71    1:15.51  
 28 Thomas, Morgan         14 Mt Kelly          1:16.04    1:15.71  
 29 Bowers, Jonathan       14 Bebington         1:16.43    1:15.84  
 30 Woolven, Dylan         14 Amersham          1:17.40    1:16.41  
 31 Patchett-Smyth, Mack   14 Rugby             1:17.60    1:16.81  
 32 Gorman, Joseph         14 Aberystwyth       1:19.10    1:18.67  
 33 Lockley, Carter        14 Ellesmere Co      1:17.05    1:18.92  
 34 Davies, Dominic        14 Llanelli          1:19.60    1:19.82  
 -- Halliwell, James       14 Bristol Hen       1:14.00         NS  
 -- Havard, Dylan          14 Heads Valley      1:19.18         NS  
 
 Event 36  Boys 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Close, Finan           15 Caernarfon        1:04.27    1:03.93  
  2 Ahmed, Ilyas           15 Hackney           1:04.90    1:04.03  
  3 Murray, Adam           15 Co Cardiff        1:03.43    1:04.55  
  4 Dillon, Alexander      15 Southport         1:04.60    1:04.74  
  5 Firake, Arya           15 Co Oxford         1:06.27    1:05.74  
  6 Barden, Tom            15 Hailsham          1:07.30    1:06.07  
  7 Hughes, Ioan           15 Swim Gwynedd      1:08.90    1:06.13  
  8 Hancock, Carwyn        15 Nofio S Gar       1:08.82    1:06.47  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Small, Sam             15 Seagulls SC       1:07.02    1:06.70  
 10 Newell, James          15 Bo Stockton       1:10.24    1:07.80  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Collins, Tyler         15 Rct Squad         1:07.56    1:08.06  
 12 Dalligan, Kian         15 Ellesmere Co      1:11.73    1:08.32  
 13 Raffill, Daniel        15 TauntonDeane      1:08.92    1:08.33  
 14 Havers-Strong, Benjam  15 Burnley Bobc      1:09.17    1:08.84  
 15 Palmer, Joseph         15 Leatherhead       1:06.90    1:09.58  
 16 Caravati-Pringle, Mat  15 Haringey          1:09.52    1:10.30  
 17 Bowyer-Jones, Oliver   15 Wrexham           1:10.30    1:10.35  
 18 Wells, Lewis           15 Neath             1:12.28    1:10.58  
 19 Knowles, Tomos         15 Leatherhead       1:13.07    1:11.25  
 20 Delahay, Ioan          15 Oswestry Ott      1:12.28    1:11.65  
 21 Jones, Danny           15 Co Newport        1:14.30    1:13.92  
 22 Abazie, Chidubem       15 Saxon Crown       1:10.50    1:14.27  
 23 Evans, Ethan           15 Chirk             1:10.80    1:14.48  
 24 Davies, Joshua         15 Co Cardiff        1:13.51    1:14.75  
 25 Hall, Lewis            15 Rhyl Dolphin      1:13.40    1:15.20  
 26 Burton, Luke           15 Wycombe Dist      1:09.75    1:16.60  
 27 Macnab, Joshua         15 Maxwell           1:15.90    1:19.10  
 -- Burnell, Joseph        15 Co Leeds          1:08.69         DQ  
 -- Astill, Samuel         15 Co Coventry       1:10.04         DQ  
 -- Winn, Zachariah        15 Nofio Clwyd       1:10.86         NS  
 -- Roberts, Osian         15 Swim Gwynedd      1:10.50         NS  
 -- Nixon, Rhys            15 Co Cardiff        1:13.53         NS  
 -- Slocombe-Poole, Charl  15 Bristol Hen       1:11.47         NS  
 
 Event 36  Boys 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Savva, Theo            16 Co Cardiff        1:03.52    1:02.83  
  2 Lawman, Lucas          16 Team Bath AS      1:06.12    1:05.60  
  3 Savage-Taylor, Tomos   16 Heads Valley      1:08.38    1:06.40  
  4 Wood, Adam             16 Co Leeds          1:10.14    1:07.18  
  5 Gibbs, Morgan          16 Rct Squad         1:09.01    1:07.54  
  6 Broome, Jamie          16 Co Leeds          1:05.90    1:08.07  
  7 Williams, Tomos        16 Holywell          1:10.28    1:08.87  
  8 Hall, Daniel           16 Chepstow          1:09.90    1:09.32  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Wellman, Shay          16 Saxon Crown       1:10.49    1:09.55  
 10 Hughes, Tyler          16 Wrexham           1:14.35    1:11.26  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Gill, Ajai             16 Wycombe Dist      1:12.94    1:11.93  
 12 Ferrigan, Owen         16 Saxon Crown       1:12.69    1:12.26  
 13 Jenkins, Ellis         16 Rct Squad         1:13.26    1:12.28  
 14 Bowers, Benjamin       16 Bebington         1:10.86    1:13.47  
 15 Johnson, Kai           16 Saxon Crown       1:12.78    1:13.57  
 16 Verkade, Guus          16 Backwell          1:13.10    1:13.85  
 17 Dunning, Luke          16 Llanelli          1:12.10    1:15.56  
 18 Lloyd, Rhys            16 Rct Squad         1:17.63    1:15.64  
 -- Smith, Grant           16 West Lothian      1:14.07         NS  
 -- Jones, Joshua          16 Nofio S Gar       1:08.87         NS  
 
 Event 36  Boys 17 & Over 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Turner, Harry          19 Mt Kelly            59.79      59.43  
  2 Budd-Thomas, Brandon   18 Swansea Aq          59.89    1:00.11  
  3 Raffill, Mathew        18 TauntonDeane      1:02.28    1:00.84  
  4 James, Rhys            18 Co Cardiff        1:01.67    1:01.48  
  5 Jones, Morgan          18 Oswestry Ott      1:00.15    1:01.64  
  6 Houghton, Oliver       20 Warrington W      1:02.02    1:02.03  
  7 Reay, Andrew           24 Wrexham           1:00.86    1:02.24  
  8 Wollaston, Callum      17 Bor of Brox       1:04.25    1:03.01  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Haslam, Felix          18 Bromley           1:02.89    1:03.04  
 10 Davies, Morgan         17 Gloucester        1:03.64    1:03.29  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Durston, Fraser        20 Co Cardiff        1:05.21    1:03.52  
 12 Brame, Mathew          17 Swim Gwynedd      1:04.25    1:04.58  
 13 Taylor, Ethan          17 Wrexham           1:04.06    1:04.91  
 14 Green, Joel            18 Hemel Hemp        1:05.23    1:05.02  
 15 Morgan, Huw            17 Leatherhead       1:08.18    1:06.36  
 16 Price, Dafydd          18 Torfaen D         1:08.63    1:07.32  
 17 Lee Davies, Samuel     18 Neath             1:07.10    1:07.64  
 18 Graffin, Christopher   20 Tewkesbury        1:07.99    1:08.79  
 19 Steenhoff, Craig       36 Hailsham          1:04.80    1:09.01  
 20 Wilk, Harri            17 Chirk             1:10.40    1:09.46  
 21 Cussell, Matthew       17 Co Peterboro      1:13.40    1:13.43  
 22 Challenger, Jake       17 Co Ely            1:12.30    1:15.50  
 23 Piggott, Tom X         18 Oswestry Ott      1:15.20    1:15.87  
 24 Healey, Richard        20 Chirk             1:13.00    1:16.00  
 -- Evans, Luke            18 Chirk             1:11.12         NS  
 -- Moss, Alistair         17 Chirk             1:10.03         NS  
 -- Peck, Samuel           18 Mt Kelly          1:07.52         NS  
 -- Knowles, Owen          17 Guildford Ct      1:06.68         NS  
 -- Richards, Owen         17 Torfaen D         1:06.38         NS