Wales National Pool - Site License            07/08/2018 - 12:32 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2018 - 30/07/2018 to 05/08/2018     
 
 Event 41  Boys 12 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 James, Tristyn         12 Co Cardiff          32.43      32.56  
  2 Jones, Carwyn          12 Co Cardiff          34.61      33.24  
  3 Bilbao, Oscar          12 Co Hereford         35.84      33.60  
  4 Woolven, Tristan       12 Amersham            35.72      34.61  
  5 Corver, Alexander      12 Bromley             34.63      35.82  
  6 Denning, Jude          12 Boldmere            34.97      35.84  
  7 Hewitt-White, Safford  12 Co Peterboro        37.01      36.19  
  8 Leckonby, Dairhys      12 Swansea Aq          35.91      36.23  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Edwards, Owain         12 Weston S M          37.30      37.03  
 10 Idris, Jad             12 Co Leeds            35.86      37.98  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Lee, Tristan           12 Co Cardiff          37.89      38.05  
 12 Jenkins, Richard       12 Millfield           38.06      38.12  
 12 Goodwin, Jacob         12 Co Leeds            38.76      38.12  
 14 West, Zac              12 Pembs Cty           38.92      38.64  
 15 Gwyn, Osian            12 Neath               39.28      38.72  
 16 Greenaway, Thomas      12 Swansea Aq          38.23      38.86  
 17 Wood, Peter            12 Co Hereford         38.87      39.13  
 18 John, Finlay           12 Rct Squad           39.45      39.95  
 19 Farquhar-Smith, Ben    12 Teddington          41.69      40.14  
 20 Roberts, Matthew       12 Co Leeds            39.54      40.25  
 21 Longworth, Ellis       12 Conwy               43.67      40.27  
 22 Dulay, Nathan          12 Co Leeds            40.99      40.52  
 23 Broadhurst, Jamie      12 Co Leeds            40.32      40.76  
 24 Metcalfe, Calvin       12 Keynsham            44.17      41.69  
 25 Caravati-Pringle, Eli  12 Haringey            42.28      41.95  
 26 Lunt, Joshua           12 Wrexham             41.30      41.97  
 27 Sidney, Sam            12 Wrexham             41.10      42.21  
 28 Morris, James          12 Mold                43.40      43.26  
 -- Jones, Rhys            12 Rct Squad           41.61         NS  
 -- Lewis, Teddy           12 Saxon Crown         38.55         NS  
 -- Templeton, Arun        12 Swansea Aq          39.50         NS  
 
 Event 41  Boys 13 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Morgan, Dominic        13 Leatherhead         31.84      31.15  
  2 Simmons, Sean          13 Bristol Hen         32.04      31.87  
  3 Havers-Strong, Willia  13 Burnley Bobc        32.87      32.90  
  4 Merriman, Ben          13 Torfaen D           33.99      33.02  
  5 Gwynne-Jones, Dylan    13 Nofio S Gar         33.88      33.19  
  6 Hughes, Cian           13 Co Cardiff          34.17      33.20  
  7 Davies, Gruffydd       13 Co Cardiff          34.44      33.54  
  8 Chen Callcott, Bruce   13 Nofio Clwyd         34.30      33.80  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Wren, Nathan           13 Nofio Clwyd         34.88      34.02  
 10 Fox-Wiltshire, Benjam  13 Co Newport          34.11      34.07  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Emmett, Samuel         13 Co Leeds            34.08     J34.07  
 12 Burkett, Maximus       13 Swansea Aq          34.37      34.09  
 13 Cole, Toby             13 Swansea Aq          35.14      34.57  
 14 Coulson, Evan          13 Torfaen D           35.11      34.64  
 15 Mathias, Dominic       13 Co Leeds            35.74      34.70  
 16 Robinson, James        13 Co Leeds            35.59      35.09  
 17 Marrie, Shyan          13 Co Birm'ham         35.36      35.14  
 18 Andrews, Rory          13 Pembs Cty           35.48      35.16  
 19 Conlon, Aled           13 Nofio S Gar         35.24      35.18  
 20 Watkins, Elliott       13 Co Leeds            36.81      35.39  
 21 Sutcliffe, Joshua      13 Co Leeds            36.89      35.56  
 22 Chou, Nevan            13 Bromley             34.94      35.75  
 23 Pritchard, Tomos       13 Swim Gwynedd        35.95      36.07  
 24 Isaacs, Tomos          13 Rct Squad           38.21      36.19  
 25 Knowles, George        13 Co Leeds            38.38      36.21  
 25 Firth, Henry           13 Co Leeds            37.67      36.21  
 27 Almadin, Carmelo       13 Wycombe Dist        35.90      36.22  
 28 Thomas, Charlie        13 C Dolphins          38.12      36.44  
 29 Smith, Joshua          13 Co Peterboro        37.40      36.93  
 -- Keane, Jayden          13 PembrokeDist        37.90         NS  
 
 Event 41  Boys 14 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Wakeling, Jacob        14 Co Cardiff          31.88      30.93  
  2 Archer, Thomas         14 Hackney             30.83      30.94  
  3 Rodriguez, Antonio     14 Swansea Aq          31.61      31.36  
  4 Elkin, Max             14 Swansea Aq          31.41      31.54  
  5 Baker, Zak             14 Newtown             31.41      31.59  
  6 Beale, Jordan          14 Co Birm'ham         33.22      31.66  
  7 White, Henry           14 Pembs Cty           31.19      31.73  
  8 Blackwell, Ieuan       14 Carnforth           33.05      31.79  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Ainley, Louis          14 Co Leeds            31.73      32.24  
 10 Boyd, Matthew          14 Clitheroe           32.70      32.41  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Plant, Thomas          14 Harrogate           32.77      32.46  
 12 Kelly, Charles         14 Southport           32.28      32.50  
 13 Broome, Charlie        14 Co Leeds            33.07      32.83  
 14 Jones, Finlay          14 Chirk               34.00      33.30  
 15 Williams, Finlay       14 Co Leeds            35.48      33.45  
 16 Coleridge, Jude        14 Aberystwyth         33.46      33.81  
 17 Jones, Jacob           14 Rct Squad           34.13      33.88  
 18 Wilkinson, Benjamin    14 Wycombe Dist        35.11      34.64  
 19 Patchett-Smyth, Mack   14 Rugby               36.03      34.65  
 20 Senior, Jack           14 Co Leeds            35.44      35.00  
 21 Woolven, Dylan         14 Amersham            35.51      35.05  
 22 Rook, Casey-Jay        14 Wycombe Dist        36.11      35.84  
 23 Farquhar-Smith, Thoma  14 Teddington          37.90      37.66  
 24 Edwards, Liam          14 Nofio S Gar         36.70      37.95  
 -- Davies, Gareth         14 Haringey            33.62         NS  
 -- Halliwell, James       14 Bristol Hen         33.57         NS  
 -- Fitzsimmons, Arron     14 PembrokeDist        33.45         NS  
 -- Powell, Samuel         14 Buckley             32.59         NS  
 -- Lockley, Carter        14 Ellesmere Co        35.40         NS  
 
 Event 41  Boys 15 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Astill, Samuel         15 Co Coventry         30.95      30.20  
  2 Firake, Arya           15 Co Oxford           29.85      30.22  
  3 Close, Finan           15 Caernarfon          29.75      30.23  
  4 Murray, Adam           15 Co Cardiff          30.22      30.24  
  5 Knight, Jack           15 Co Newport          30.06      30.39  
  6 Dillon, Alexander      15 Southport           30.60      30.45  
  7 Small, Sam             15 Seagulls SC         31.11      30.69  
  8 Hughes, Ioan           15 Swim Gwynedd        30.70      30.76  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Batt, Zane             15 Cheshunt            30.80      31.05  
 10 Newell, James          15 Bo Stockton         31.85      31.47  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Raffill, Daniel        15 TauntonDeane        31.71      31.61  
 12 Collins, Tyler         15 Rct Squad           31.38      31.81  
 13 Wells, Lewis           15 Neath               32.17      31.89  
 14 Dalligan, Kian         15 Ellesmere Co        32.44      31.90  
 15 Havers-Strong, Benjam  15 Burnley Bobc        32.09      31.94  
 16 Burnell, Joseph        15 Co Leeds            32.43      32.29  
 17 Palmer, Joseph         15 Leatherhead         32.15      32.36  
 18 Delahay, Ioan          15 Oswestry Ott        32.38      32.39  
 19 Papple, Jacob          15 Bo Stockton         32.55      32.52  
 20 Knowles, Tomos         15 Leatherhead         34.12      32.67  
 21 Greenway, Morgan       15 Swansea Aq          32.65      32.87  
 22 Abazie, Chidubem       15 Saxon Crown         32.40      33.37  
 23 Williams, Osian        15 Swansea Aq          33.25      33.72  
 24 Davies, Joshua         15 Co Cardiff          34.74      34.07  
 25 Hall, Lewis            15 Rhyl Dolphin        35.10      34.71  
 26 Macnab, Joshua         15 Maxwell             34.90      35.77  
 -- Clark, Theo            15 Royal Wolv          33.43         NS  
 -- Winn, Zachariah        15 Nofio Clwyd         32.37         NS  
 -- Burton, Luke           15 Wycombe Dist        34.57         NS  
 -- Caravati-Pringle, Mat  15 Haringey            32.19         NS  
 -- Evans, Ethan           15 Chirk               34.14         NS  
 
 Event 41  Boys 16 Year Olds 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Savage-Taylor, Tomos   16 Heads Valley        30.92      30.63  
  2 Wood, Adam             16 Co Leeds            31.03      30.78  
  3 Walton, Archie         16 Maxwell             30.74      30.85  
  4 Broome, Jamie          16 Co Leeds            30.55      30.91  
  5 Bello-Mendoza, Benjam  16 Bromley             30.46      31.36  
  6 Gibbs, Morgan          16 Rct Squad           31.08      31.48  
  7 Adams, Kieran          16 Staines             33.02      31.75  
  8 Ellis, Kristian        16 Nofio Clwyd         30.30      31.80  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Williams, Tomos        16 Holywell            31.91      32.12  
 10 Reid, Nicholas         16 Wycombe Dist        32.58      32.72  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Wellman, Shay          16 Saxon Crown         33.43      33.12  
 12 Johnson, Kai           16 Saxon Crown         33.62      34.12  
 13 Lloyd, Rhys            16 Rct Squad           34.65      34.90  
 -- Langman, George        16 Weston S M          33.47         NS  
 -- Jenkins, Ellis         16 Rct Squad           33.47         NS  
 -- Ferrigan, Owen         16 Saxon Crown         33.40         NS  
 -- Verkade, Guus          16 Backwell            33.50         NS  
 -- Jones, Joshua          16 Nofio S Gar         31.26         NS  
 
 Event 41  Boys 17 & Over 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Jones, Morgan          18 Oswestry Ott        27.75      27.67  
  2 Raffill, Mathew        18 TauntonDeane        28.69      28.44  
  3 Houghton, Oliver       20 Warrington W        28.71      28.62  
  4 Haslam, Felix          18 Bromley             28.87      28.91  
  5 James, Rhys            18 Co Cardiff          28.58      29.02  
  6 Wollaston, Callum      17 Bor of Brox         29.92      29.52  
  7 Davies, Morgan         17 Gloucester          30.00      29.69  
  8 Reed, Adam             18 Paignton            30.08      29.86  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Davies, Rhys           17 Pembs Cty           31.02      30.18  
 10 Brame, Mathew          17 Swim Gwynedd        30.24      30.22  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Graffin, Christopher   20 Tewkesbury          29.99      30.23  
 12 Green, Joel            18 Hemel Hemp          30.02      30.31  
 13 Taylor, Ethan          17 Wrexham             29.65      30.39  
 14 Morgan, Huw            17 Leatherhead         31.37      30.44  
 15 Steenhoff, Craig       36 Hailsham            30.82      30.94  
 16 Hodgson, Oliver        17 AbingdonVale        31.43      30.97  
 17 Thomas, Daniel         21 Swansea Aq          31.30      31.08  
 18 Price, Dafydd          18 Torfaen D           31.50      31.34  
 19 Knowles, Owen          17 Guildford Ct        32.05      31.70  
 19 Oates, Callum          17 Neath               31.05      31.70  
 21 Wilk, Harri            17 Chirk               32.10      32.11