Wales National Pool - Site License             30/07/2019 - 8:09 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2019 - 29/07/2019 to 02/08/2019     
 
 Event 7  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Thomas, Dewi           12 Pembs Cty         1:12.61    1:11.15  
       34.61    36.54                  
  2 Jones, Dafydd          12 Nofio S Gar       1:13.71    1:12.88  
       35.06    37.82                  
  3 Whittleston, Oliver    12 Co Leeds          1:14.90    1:13.85  
       36.10    37.75                  
  4 James, Ioan            12 Bridgend Cty      1:16.03    1:14.83  
       35.83    39.00                  
  5 Rosenberg, Theodore    12 Co Leeds          1:15.43    1:15.19  
       36.29    38.90                  
  6 Parsons, Joseph        12 Co Cardiff        1:16.25    1:16.15  
       37.00    39.15                  
  7 Brooks, George         12 Co Leeds          1:16.27    1:16.83  
       36.73    40.10                  
  8 Senior, Harry          12 Co Leeds          1:18.02    1:17.02  
       37.56    39.46                  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Norman, Henry          12 Saxon Crown       1:18.07             
       37.90    40.17                  
 10 Southwood, Charlie     12 Torfaen D         1:19.62             
       38.72    40.90                  
 11 Owen, William          12 Windsor           1:19.65             
       38.47    41.18                  
 12 Edwards, Dion          12 Swim Gwynedd      1:20.74             
       39.14    41.60                  
 13 Evans, Aled            12 Pontypridd        1:21.33             
       39.17    42.16                  
 14 Upton-Boorman, Liam    12 Carmarthen        1:21.47             
       40.04    41.43                  
 15 Steele, Oliver         12 Co Leeds          1:21.74             
       40.51    41.23                  
 16 Evans, Ieuan           12 Conwy             1:22.54             
       40.02    42.52                  
 17 Hughes, Math           12 Swim Gwynedd      1:22.97             
       39.98    42.99                  
 18 Parker, Matthew        12 Conwy             1:23.00             
       40.40    42.60                  
 19 Jones, Harrison        12 Bridgend Cty      1:23.06             
       39.98    43.08                  
 20 Morgan, Lewis          12 Bridgend Cty      1:23.16             
       40.82    42.34                  
 21 Nashed, Mohamed        12 Conwy             1:23.21             
       40.05    43.16                  
 22 Parry, Thomas          12 Boldmere          1:23.43             
       39.92    43.51                  
 23 Clarke, Henry          12 Swansea Aq        1:23.52             
       41.21    42.31                  
 24 Dyer, Luke             12 Co Leeds          1:23.60             
       41.15    42.45                  
 25 Stevens, Henry         12 Co Cardiff        1:24.26             
       40.22    44.04                  
 26 Davies, Sean           12 Conwy             1:24.97             
       41.32    43.65                  
 27 Miceta, Damian         12 Camden Swiss      1:25.22             
       41.10    44.12                  
 28 Johnstone, Daniel      12 Carmarthen        1:26.33             
       41.88    44.45                  
 29 Russell, Evan Thomas   12 Flint             1:26.41             
       41.50    44.91                  
 30 Devin, Aaron           12 Nofio Clwyd       1:26.98             
       40.98    46.00                  
 31 Pritchard, William     12 Mold              1:28.40             
       42.60    45.80                  
 32 Newton, James          12 Torfaen D         1:29.19             
       43.35    45.84                  
 33 Bird, Charles          12 Chirk             1:29.39             
       43.42    45.97                  
 34 Thapa, Finlay          12 Aberystwyth       1:31.58             
       41.80    49.78                  
 35 Cressey-Rodgers, Huw   12 Carmarthen        1:31.78             
       45.36    46.42                  
 36 Richards, Aled         12 C Dolphins        1:34.32             
       45.81    48.51                  
 37 Croucher, Casey        12 Co Bristol        1:34.77             
       45.67    49.10                  
 -- Blyth, Ryan            12 Neath                 DQ              
       43.10    47.42                  
 -- Sheppard, Rhydian      12 Co Cardiff            NS              
 
 Event 7  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Prendergast, Joshua    13 Rtw Monson        1:06.72    1:06.22  
       32.21    34.01                  
  2 Wheatley, James        13 Mt Kelly          1:08.59    1:08.48  
       33.34    35.14                  
  3 Edwards, Owain         13 Weston S M        1:09.20    1:09.25  
       33.76    35.49                  
  4 Denning, Jude          13 Boldmere          1:10.32    1:09.84  
       34.21    35.63                  
  5 Hart, Ivan             13 S Wilts CC        1:09.76    1:10.04  
       34.89    35.15                  
  6 Lee, Ethan             13 Co Cardiff        1:11.02    1:10.71  
       34.10    36.61                  
  7 Lee, Tristan           13 Co Cardiff        1:12.29    1:11.54  
       34.21    37.33                  
  8 Hunter-Clarke, Finley  13 Street            1:11.73    1:11.66  
       34.50    37.16                  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Collins, Charlie       13 Wigan Best        1:12.54             
       34.71    37.83                  
 10 Barnett, Jacob         13 Co Cardiff        1:13.39             
       36.16    37.23                  
 11 Kassan, Veer           13 Co Milton K       1:13.69             
       36.30    37.39                  
 12 Jenkins, Richard       13 Millfield         1:13.88             
       36.42    37.46                  
 13 John, Finlay           13 Rct Squad         1:14.02             
       35.46    38.56                  
 14 Edwards, Samuel        13 NexusValleys      1:14.35             
       36.55    37.80                  
 15 Leckonby, Dairhys      13 Swansea Aq        1:14.74             
       36.74    38.00                  
 16 Atkins, Jack           13 Boldmere          1:14.90             
       35.88    39.02                  
 17 Broadhurst, Jamie      13 Co Leeds          1:15.27             
       36.36    38.91                  
 18 Jones, Osian           13 Wrexham           1:16.31             
       37.69    38.62                  
 19 Price-Davies, Owen     13 Brecon            1:16.69             
       37.17    39.52                  
 20 Wood, Peter            13 Co Hereford       1:17.97             
       37.56    40.41                  
 21 Carver, Wil            13 Swansea Aq        1:19.00             
       39.40    39.60                  
 22 Peacock, James         13 Co Peterboro      1:19.02             
       37.75    41.27                  
 23 Williams, Ralph        13 Buckley           1:19.47             
       38.66    40.81                  
 24 Lloyd Lewis, Cemlyn    13 Chirk             1:20.05             
       38.15    41.90                  
 25 Markov, Nikita         13 Camden Swiss      1:20.10             
       38.85    41.25                  
 26 McLain, Archie         13 Heads Valley      1:20.62             
       39.24    41.38                  
 27 Lale, Harvey           13 Torfaen D         1:20.71             
       38.97    41.74                  
 28 West, Zac              13 Pembs Cty         1:20.97             
       38.53    42.44                  
 29 Gusthoff, Philip       13 Co Milton K       1:21.38             
       39.19    42.19                  
 30 Fowler, Joseph         13 Rct Squad         1:21.59             
       39.50    42.09                  
 31 Thomas, Shay           13 Conwy             1:21.72             
       41.27    40.45                  
 -- James, Tristyn         13 Co Cardiff            DQ              
       32.90    35.38                  
 -- Major, Sebastian       13 Co Newport            NS              
 -- Goodwin, Jacob         13 Co Leeds              NS              
 
 Event 7  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Arch, Rhydian          14 Co Cardiff        1:06.59    1:05.70  
       32.47    33.23                  
  2 Hughes, Cian           14 Co Cardiff        1:06.86    1:05.90  
       31.79    34.11                  
  3 Fox-Wiltshire, Benjam  14 Co Newport        1:07.06    1:07.04  
       32.90    34.14                  
  4 Merriman, Ben          14 Torfaen D         1:06.01    1:07.09  
       32.75    34.34                  
  5 Platt, Jake            14 Conwy             1:09.21    1:08.56  
       32.99    35.57                  
  6 Chou, Nevan            14 Bromley           1:10.06    1:08.66  
       32.53    36.13                  
  7 Chen Callcott, Bruce   14 Nofio Clwyd       1:10.03    1:09.40  
       33.54    35.86                  
  8 Cole, Toby             14 Swansea Aq        1:10.45    1:09.43  
       34.45    34.98                  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  8 Keenan, Brandon        14 Co Newport        1:10.22             
       33.98    36.24                  
 10 Burkett, Maximus       14 Swansea Aq        1:10.47             
       33.71    36.76                  
 11 Taylor, Adam           14 Wrexham           1:10.53             
       34.00    36.53                  
 12 Almadin, Carmelo       14 Wycombe Dist      1:11.67             
       35.16    36.51                  
 13 Emmett, Samuel         14 Co Leeds          1:11.95             
       34.87    37.08                  
 14 Wren, Nathan           14 Nofio Clwyd       1:12.04             
       34.64    37.40                  
 15 Newton, Oscar          14 Torfaen D         1:12.34             
       35.71    36.63                  
 16 Gwynne-Jones, Dylan    14 Nofio S Gar       1:12.48             
       34.33    38.15                  
 17 Isaacs, Tomos          14 Rct Squad         1:12.51             
       34.27    38.24                  
 18 Firth, Henry           14 Co Leeds          1:12.56             
       35.68    36.88                  
 19 Schmidt, Hans          14 Pembs Cty         1:13.02             
       35.17    37.85                  
 20 Davies, Anthony        14 Millfield         1:13.17             
       35.53    37.64                  
 21 Heath, Alexander       14 Rushmoor Ryl      1:13.44             
       35.57    37.87                  
 22 Andrews, Rory          14 Pembs Cty         1:13.59             
       35.67    37.92                  
 23 Thomas, Rhys           14 Swansea Aq        1:13.68             
       36.28    37.40                  
 24 Madden, William        14 Staines           1:13.79             
       35.68    38.11                  
 25 Pritchard, Tomos       14 Swim Gwynedd      1:13.93             
       35.81    38.12                  
 26 Sell, Jacob            14 Co Bristol        1:13.96             
       35.82    38.14                  
 27 Knowles, Elis          14 Leatherhead       1:14.14             
       36.65    37.49                  
 28 Goodwin, Samuel        14 Co Hereford       1:14.43             
       36.32    38.11                  
 29 Conlon, Aled           14 Nofio S Gar       1:15.59             
       36.13    39.46                  
 30 Maclarg-Bateman, Jame  14 Caerphilly        1:16.19             
       37.29    38.90                  
 31 Coulson, Evan          14 Torfaen D         1:16.30             
       36.75    39.55                  
 32 Smith, Joshua          14 Co Peterboro      1:16.81             
       37.25    39.56                  
 33 Francis, Woody         14 Swansea Aq        1:17.03             
       37.79    39.24                  
 34 Cressey-Rodgers, Ioan  14 Carmarthen        1:17.16             
       37.27    39.89                  
 35 Burch, Joshua          14 Wycombe Dist      1:17.29             
       37.54    39.75                  
 36 Roberts, Rhys          14 Holywell          1:17.69             
       37.95    39.74                  
 37 Griffith, Noa          14 Rct Squad         1:17.84             
       38.07    39.77                  
 38 Rosser, Dewi           14 Torfaen D         1:18.19             
       37.90    40.29                  
 39 Price, Toby            14 Pembs Cty         1:18.31             
       38.38    39.93                  
 40 Dobbing, Andrew        14 Bebington         1:19.36             
       38.70    40.66                  
 41 Coulson, Joel          14 Co Peterboro      1:20.59             
       39.01    41.58                  
 -- Griffiths, William     14 Buckley               NS              
 -- Bacon, William         14 Co Leeds              NS              
 -- Tasker, Gethin         14 Rct Squad             NS              
 
 Event 7  Boys 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Morgan, Dylan          15 Nofio S Gar       1:04.94    1:02.16  
       29.72    32.44                  
  2 Edwards, Kaden         15 Co Cardiff        1:04.30    1:02.73  
       30.28    32.45                  
  3 White, Henry           15 Pembs Cty         1:05.29    1:03.46  
       30.85    32.61                  
  4 Chen, William          15 Camden Swiss      1:05.55    1:03.83  
       31.07    32.76                  
  5 Dicks, Nathan          15 Co Bristol        1:05.50    1:04.32  
       31.66    32.66                  
  6 Cheetham-Marchionne,   15 Bristol Hen       1:05.69    1:05.39  
       31.53    33.86                  
  7 Plant, Thomas          15 Harrogate         1:06.38    1:06.20  
       32.27    33.93                  
  8 Blackwell, Ieuan       15 Carnforth         1:06.60    1:06.73  
       32.08    34.65                  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Sturley, Toby          15 Pembs Cty         1:07.21             
       33.05    34.16                  
 10 Wisden, Dylan          15 Bridgend Cty      1:07.93             
       33.05    34.88                  
 11 Thomas, Morgan         15 Mt Kelly          1:08.26             
       33.37    34.89                  
 12 Rhys, Iago             15 Swim Gwynedd      1:08.51             
       33.62    34.89                  
 13 Treharne, Zack         15 Co Peterboro      1:08.54             
       33.03    35.51                  
 14 Williams, Finlay       15 Co Leeds          1:09.18             
       34.63    34.55                  
 15 Doyle, Oliver          15 Reading           1:09.54             
       33.52    36.02                  
 16 Leach, Cameron         15 Worcester         1:09.88             
       33.93    35.95                  
 17 Stacey, Joseph         15 Torfaen D         1:10.03             
       33.53    36.50                  
 18 Smith, Morgan          15 Co Oxford         1:10.59             
       33.40    37.19                  
 19 Wilkinson, Benjamin    15 Mt Kelly          1:10.82             
       33.58    37.24                  
 20 Tong, Solomon          15 Co Cardiff        1:11.99             
       35.38    36.61                  
 21 Gorman, Joseph         15 Aberystwyth       1:12.21             
       34.66    37.55                  
 22 Jordan, Liam           15 Exeter City       1:12.39             
       35.01    37.38                  
 23 Wingrave-Rix, Harvey   15 Swansea Aq        1:13.65             
       34.95    38.70                  
 24 Senior, Jack           15 Co Leeds          1:13.77             
       36.34    37.43                  
 25 Sowden, Francis        15 Co Bristol        1:13.92             
       35.68    38.24                  
 26 Havard, Dylan          15 Heads Valley      1:14.74             
       36.22    38.52                  
 27 Silvestri, Angelo      15 Staines           1:15.64             
       37.13    38.51                  
 28 Partridge, Rhys        15 Llanelli          1:15.79             
       37.26    38.53                  
 29 Doran, Beau            15 Staines           1:17.44             
       37.95    39.49                  
 30 Benton, Ethan          15 Wrexham           1:19.02             
       36.82    42.20                  
 -- Wood, Charles          15 Boldmere              DQ              
       34.83    37.13                  
 -- Rodriguez, Antonio     15 Swansea Aq            NS              
 -- Jones, Jacob           15 Rct Squad             NS              
 
 Event 7  Boys 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Knight, Jack           16 Co Newport        1:01.86    1:00.35  
       29.52    30.83                  
  2 Smart, Connor          16 Swansea Aq        1:03.59    1:03.35  
       31.30    32.05                  
  3 Hughes, Ioan           16 Swim Gwynedd      1:04.18    1:03.59  
       30.54    33.05                  
  4 Murray, Adam           16 Co Cardiff        1:04.82    1:03.79  
       31.18    32.61                  
  5 Batt, Zane             16 Hoddesdon         1:06.90    1:04.76  
       31.55    33.21                  
  6 Hancock, Carwyn        16 Nofio S Gar       1:05.45    1:05.16  
       32.04    33.12                  
  7 Chan, Jamie            16 Buckley           1:05.93    1:05.84  
       31.88    33.96                  
  8 Winn, Zachariah        16 Nofio Clwyd       1:06.55    1:07.90  
       32.17    35.73                  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Palmer, Joseph         16 Leatherhead       1:07.11             
       32.54    34.57                  
 10 Greenway, Morgan       16 Swansea Aq        1:07.43             
       32.85    34.58                  
 11 Ellis-Sixsmith, Ethan  16 Nofio Clwyd       1:07.68             
       32.31    35.37                  
 12 Salmon, Carwyn         16 Rct Squad         1:08.26             
       33.06    35.20                  
 13 Wells, Lewis           16 Neath             1:08.34             
       33.32    35.02                  
 14 Knowles, Tomos         16 Leatherhead       1:09.00             
       33.28    35.72                  
 15 Stone, Lloyd           16 Dinnaton          1:09.34             
       33.20    36.14                  
 16 Delahay, Ioan          16 Oswestry Ott      1:12.18             
       34.80    37.38                  
 17 Hall, Lewis            16 Denbig DT         1:12.26             
       34.71    37.55                  
 18 Davies, Joshua         16 Co Cardiff        1:12.67             
       34.51    38.16                  
 19 Jones, Danny           16 Co Newport        1:13.39             
       34.91    38.48                  
 20 Markov, Daniel         16 Camden Swiss      1:15.79             
       35.63    40.16                  
 
 Event 7  Boys 17 & Over 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Turner, Harry          20 Swansea Uni         58.69      57.65  
       27.52    30.13                  
  2 Chooyin, Benjamin      17 Co Cardiff          59.63      59.26  
       28.94    30.32                  
  3 Edwards, Rhys          17 Swansea Aq          59.79      59.61  
       29.22    30.39                  
  4 Garden, Thomas         20 Swansea Uni       1:00.37    1:01.04  
       29.81    31.23                  
  5 Williams, George       18 Soundwell         1:01.42    1:01.17  
       30.35    30.82                  
  6 Savva, Theo            17 Co Cardiff        1:01.45    1:01.73  
       29.60    32.13                  
 -- Houghton, Oliver       21 Warrington W      1:02.47         DQ  
       29.76    32.92                  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  2 Ryley, William         21 Bath Univ           58.98             
       28.82    30.16                  
  6 Raffill, Mathew        19 SurreyUni SC      1:01.38             
       30.04    31.34                  
 10 Wollaston, Callum      18 Cheshunt          1:02.53             
       30.40    32.13                  
 11 Brunsdon, Evan         18 Weston S M        1:02.60             
       30.46    32.14                  
 12 Boladz, Thomas         20 Torfaen D         1:03.75             
       30.55    33.20                  
 13 Green, Joel            19 Hemel Hemp        1:04.42             
       31.73    32.69                  
 14 Sida, Daniel           18 Killerwhales      1:04.84             
       31.76    33.08                  
 15 Allen, Christian       17 Co Liverpool      1:05.18             
       31.35    33.83                  
 16 Broome, Jamie          17 Co Leeds          1:05.28             
       31.72    33.56                  
 17 Rothwell, Matthew      17 Co Peterboro      1:05.30             
       31.93    33.37                  
 18 Tapsell, Joshua        19 Melton M'Bry      1:05.35             
       31.98    33.37                  
 19 Morgan, Huw            18 Leatherhead       1:06.58             
       32.49    34.09                  
 20 Davies, Samuel         19 Neath             1:07.06             
       32.29    34.77                  
 21 Langman, George        17 Weston S M        1:09.38             
       33.43    35.95                  
 22 Jenkins, Ellis         17 Rct Squad         1:09.45             
       32.73    36.72                  
 23 Davidson, Archie       18 Tewkesbury        1:09.80             
       33.35    36.45                  
 24 Hunt, Tobias           18 Bridgend Cty      1:10.07             
       33.64    36.43                  
 25 Hughes, Tyler          17 Wrexham           1:12.01             
       34.86    37.15                  
 26 #Piggott, Tom X        19 Oswestry Ott      1:13.72             
       36.15    37.57                  
 27 Dunning, Luke          17 Llanelli          1:13.94             
       34.64    39.30                  
 28 Bowers, Benjamin       17 Bebington         1:14.51             
       36.17    38.34                  
 29 Chan, Cameron Li       17 Nofio Clwyd       1:14.94             
       35.67    39.27                  
 -- Brame, Mathew          18 Swim Gwynedd          NS