Wales National Pool - Site License             31/07/2019 - 8:19 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2019 - 29/07/2019 to 02/08/2019     
 
 Event 16  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 Thomas, Dewi           12 Pembs Cty         2:36.30    2:33.91  
       36.94    39.97    39.70    37.30
  2 Whittleston, Oliver    12 Co Leeds          2:38.64    2:35.57  
       37.23    40.40    39.72    38.22
  3 Rosenberg, Theodore    12 Co Leeds          2:41.07    2:39.06  
       36.87    41.06    41.37    39.76
  4 Norman, Henry          12 Saxon Crown       2:45.19    2:43.50  
       38.14    41.29    42.75    41.32
  5 Staines, Oren          12 Bourne End        2:49.53    2:43.65  
       38.19    41.08    42.52    41.86
  6 Southwood, Charlie     12 Torfaen D         2:46.22    2:45.49  
       38.41    42.74    42.95    41.39
  7 Edwards, Dion          12 Swim Gwynedd      2:49.35    2:50.20  
       39.07    44.40    45.00    41.73
  8 Owen, William          12 Windsor           2:49.57    2:51.99  
       39.51    43.88    45.47    43.13
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Williams, Gethin       12 Wrexham           2:49.74             
       40.39    42.93    43.79    42.63
 10 Evans, Aled            12 Pontypridd        2:50.22             
       39.27    43.49    45.27    42.19
 11 Miceta, Damian         12 Camden Swiss      2:54.92             
       41.37    45.36    45.38    42.81
 12 Sheppard, Rhydian      12 Co Cardiff        2:55.20             
       41.18    44.48    45.18    44.36
 13 Evans, Ieuan           12 Conwy             2:55.40             
       41.01    45.54    45.41    43.44
 14 Nashed, Mohamed        12 Conwy             2:55.64             
       40.71    45.97    45.91    43.05
 15 Upton-Boorman, Liam    12 Carmarthen        2:56.26             
       42.14    45.53    46.42    42.17
 16 Parker, Matthew        12 Conwy             2:56.82             
       42.58    45.36    45.98    42.90
 17 Jones, Harrison        12 Bridgend Cty      2:57.50             
       42.14    44.69    47.76    42.91
 18 Morgan, Lewis          12 Bridgend Cty      2:57.72             
       42.32    45.30    47.86    42.24
 19 Clarke, Henry          12 Swansea Aq        2:59.22             
       42.52    46.22    46.01    44.47
 20 Dyer, Luke             12 Co Leeds          3:01.76             
       43.26    46.74    46.25    45.51
 21 Evans, Isaac           12 Co Hereford       3:06.10             
       43.28    48.47    49.05    45.30
 22 Price, Ellis           12 Pontypridd        3:07.48             
       42.49    48.53    49.06    47.40
 -- Davies, Sean           12 Conwy                 DQ              
       42.27    45.76    46.05    43.50
 -- Parsons, Joseph        12 Co Cardiff            DQ              
       38.08    40.47    41.34    40.18
 -- Bird, Charles          12 Chirk                 DQ              
       44.15    47.28    47.62    45.09
 -- Steele, Oliver         12 Co Leeds              DQ              
       40.72    44.82    43.57    42.60
 
 Event 16  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Collins, Charlie       13 Wigan Best        2:30.74    2:27.00  
       33.69    36.98    38.30    38.03
  2 Edwards, Owain         13 Weston S M        2:30.55    2:28.62  
       34.74    38.31    38.60    36.97
  3 Wheatley, James        13 Mt Kelly          2:34.88    2:28.73  
       33.92    37.95    38.93    37.93
  4 Lee, Ethan             13 Co Cardiff        2:34.65    2:28.93  
       34.69    38.01    38.35    37.88
  5 Denning, Jude          13 Boldmere          2:32.72    2:30.67  
       35.43    38.16    39.08    38.00
  6 John, Finlay           13 Rct Squad         2:36.20    2:37.06  
       35.49    39.91    41.16    40.50
  7 Edwards, Samuel        13 NexusValleys      2:37.63    2:37.96  
       36.15    39.85    41.23    40.73
  8 Finch, Nicholas        13 Camden Swiss      2:35.05    2:40.38  
       36.52    40.66    42.58    40.62
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Broadhurst, Jamie      13 Co Leeds          2:38.01             
       37.68    41.31    41.01    38.01
 10 Kassan, Veer           13 Co Milton K       2:38.32             
       35.97    39.84    41.55    40.96
 11 Price-Davies, Owen     13 Brecon            2:39.32             
       37.24    40.99    42.42    38.67
 12 Jones, Osian           13 Wrexham           2:40.06             
       38.62    41.14    41.92    38.38
 13 Carver, Wil            13 Swansea Aq        2:46.26             
       39.73    41.79    42.42    42.32
 14 Mackenzie, Charlie     13 Co Coventry       2:46.56             
       39.15    43.20    42.43    41.78
 15 Williams, Cai          13 Bridgend Cty      2:48.14             
       40.31    41.82    43.81    42.20
 16 Gusthoff, Philip       13 Co Milton K       2:48.69             
       39.34    42.91    44.38    42.06
 17 Rogers, Anthony        13 Neath             2:49.62             
       40.82    43.34    44.75    40.71
 18 Lale, Harvey           13 Torfaen D         2:52.09             
       40.87    44.71    44.51    42.00
 -- Williams, Ralph        13 Buckley               DQ              
       40.35    44.24    45.21    39.80
 -- Jenkins, Richard       13 Millfield             NS              
 -- Atkins, Jack           13 Boldmere              NS              
 
 Event 16  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Fox-Wiltshire, Benjam  14 Co Newport        2:22.92    2:20.44  
       33.38    35.78    35.88    35.40
  2 Robertson-Moro, Loren  14 Exeter City       2:27.24    2:22.61  
       33.86    35.79    36.61    36.35
  3 Platt, Jake            14 Conwy             2:27.50    2:24.21  
       33.34    36.50    37.39    36.98
  4 James, Harley          14 Co Cardiff        2:24.98    2:24.94  
       33.89    36.18    37.57    37.30
  5 Hughes, Cian           14 Co Cardiff        2:26.77    2:25.10  
       34.65    36.99    36.75    36.71
  6 Taylor, Adam           14 Wrexham           2:27.18    2:26.20  
       34.15    37.14    37.58    37.33
  7 Keenan, Brandon        14 Co Newport        2:29.81    2:27.32  
       34.24    36.86    38.38    37.84
  8 Hewitt, Harry          14 Swansea Aq        2:27.17    2:28.11  
       34.82    37.52    38.41    37.36
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Firth, Henry           14 Co Leeds          2:30.43             
       36.17    38.36    37.97    37.93
 10 Neaves, Archie         14 Ellesmere Co      2:31.24             
       36.68    38.87    38.14    37.55
 11 O Brien, Joshua        14 Co Cardiff        2:31.59             
       37.66    38.13    38.31    37.49
 12 Isaacs, Tomos          14 Rct Squad         2:33.38             
       35.17    40.27    39.95    37.99
 13 Madden, William        14 Staines           2:34.59             
       36.29    39.05    39.46    39.79
 14 Heath, Alexander       14 Rushmoor Ryl      2:34.70             
       35.81    40.47    40.01    38.41
 15 Emmett, Samuel         14 Co Leeds          2:35.10             
       36.41    39.42    40.09    39.18
 16 Wren, Nathan           14 Nofio Clwyd       2:35.84             
       35.90    38.77    40.35    40.82
 17 Davies, Anthony        14 Millfield         2:35.93             
       37.37    40.55    39.11    38.90
 18 Andrews, Rory          14 Pembs Cty         2:37.00             
       36.97    39.58    40.61    39.84
 19 Knowles, Elis          14 Leatherhead       2:37.88             
       37.62    40.42    39.79    40.05
 20 Coulson, Evan          14 Torfaen D         2:38.93             
       36.40    41.09    41.97    39.47
 21 Newton, Oscar          14 Torfaen D         2:39.05             
       37.88    40.77    40.58    39.82
 22 Cressey-Rodgers, Ioan  14 Carmarthen        2:39.80             
       37.90    40.19    41.33    40.38
 23 Thomas, Rhys           14 Swansea Aq        2:40.02             
       37.61    41.21    42.23    38.97
 24 Conlon, Aled           14 Nofio S Gar       2:43.26             
       37.30    40.60    42.65    42.71
 25 Goodwin, Samuel        14 Co Hereford       2:43.70             
       37.37    42.03    42.47    41.83
 26 Dobbing, Andrew        14 Bebington         2:44.84             
       39.31    42.54    43.47    39.52
 27 Burch, Joshua          14 Wycombe Dist      2:46.49             
       38.93    42.68    42.83    42.05
 -- Smith, Joshua          14 Co Peterboro          DQ              
       37.31    41.18    42.13    40.09
 -- Green, Alexander       14 Cirencester           NS              
 
 Event 16  Boys 15 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Dicks, Nathan          15 Co Bristol        2:22.64    2:18.77  
       31.95    35.25    35.92    35.65
  2 Chen, William          15 Camden Swiss      2:25.14    2:19.17  
       31.87    35.63    36.22    35.45
  3 Plant, Thomas          15 Harrogate         2:24.47    2:22.00  
       32.72    35.56    37.23    36.49
  4 Cheetham-Marchionne,   15 Bristol Hen       2:22.85    2:22.49  
       31.77    36.16    37.42    37.14
  5 Wisden, Dylan          15 Bridgend Cty      2:28.28    2:25.33  
       33.56    36.46    38.43    36.88
  6 Blackwell, Ieuan       15 Carnforth         2:28.47    2:28.48  
       32.54    37.03    39.41    39.50
  7 Staines, Luca          15 Wycombe Dist      2:25.58    2:28.62  
       33.32    36.91    38.62    39.77
  8 Williams, Finlay       15 Co Leeds          2:27.82    2:29.67  
       34.87    37.41    38.96    38.43
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Sturley, Toby          15 Pembs Cty         2:28.81             
       34.01    38.06    39.07    37.67
 10 Doyle, Oliver          15 Reading           2:29.09             
       35.05    38.44    38.42    37.18
 11 Thomas, Morgan         15 Mt Kelly          2:31.00             
       34.70    38.75    38.81    38.74
 12 Monk, Daniel           15 Harlow Pen        2:31.09             
       35.27    39.68    39.38    36.76
 13 Wood, Charles          15 Boldmere          2:33.72             
       36.24    39.31    39.47    38.70
 14 Smith, Morgan          15 Co Oxford         2:33.86             
       35.37    39.88    40.86    37.75
 15 Senior, Jack           15 Co Leeds          2:35.00             
       36.78    39.48    39.75    38.99
 16 Silvestri, Angelo      15 Staines           2:42.12             
       39.18    40.85    41.22    40.87
 17 Piggott, Callum        15 Oswestry Ott      2:44.54             
       36.98    42.77    42.81    41.98
 -- Leach, Cameron         15 Worcester             DQ              
       35.93    37.65    38.94    38.17
 -- Rodriguez, Antonio     15 Swansea Aq            NS              
 -- Isaacs, Oliver         15 Kent Weald            NS              
 -- Havard, Dylan          15 Heads Valley          NS              
 
 Event 16  Boys 16 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Hughes, Ioan           16 Swim Gwynedd      2:19.36    2:17.76  
       30.88    34.88    36.12    35.88
  2 Batt, Zane             16 Hoddesdon         2:22.98    2:19.06  
       32.07    35.01    36.63    35.35
  3 Murray, Adam           16 Co Cardiff        2:22.04    2:19.42  
       32.28    35.84    36.32    34.98
  4 Hancock, Carwyn        16 Nofio S Gar       2:22.92    2:20.18  
       32.03    34.46    36.30    37.39
  5 Palmer, Joseph         16 Leatherhead       2:23.24    2:22.21  
       33.08    35.58    36.28    37.27
  6 Greenway, Morgan       16 Swansea Aq        2:28.83    2:24.47  
       33.19    37.26    37.91    36.11
  7 Ellis-Sixsmith, Ethan  16 Nofio Clwyd       2:26.65    2:27.32  
       34.07    37.52    38.89    36.84
  8 Knowles, Tomos         16 Leatherhead       2:29.11    2:28.85  
       33.30    37.50    39.46    38.59
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  6 Winn, Zachariah        16 Nofio Clwyd       2:25.87             
       33.12    36.49    37.83    38.43
 10 Stone, Lloyd           16 Dinnaton          2:32.62             
       35.50    38.32    39.93    38.87
 11 Davies, Joshua         16 Co Cardiff        2:37.88             
       36.87    39.11    41.07    40.83
 12 Wharton, Aaron         16 RichmondDale      2:39.29             
       37.63    40.59    40.51    40.56
 -- Thomas, Callum         16 Co Cardiff            NS              
 -- Jones, Danny           16 Co Newport            NS              
 
 Event 16  Boys 17 & Over 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
 
                          === Finals ===                          
 
  1 Speakman, Zachariah    17 Nofio Clwyd       2:15.26    2:08.55  
       28.73    32.01    33.52    34.29
  2 Williams, George       18 Soundwell         2:15.27    2:10.92  
       30.67    34.34    34.11    31.80
  3 Wollaston, Callum      18 Cheshunt          2:16.70    2:14.87  
       30.86    35.06    35.80    33.15
  4 Brunsdon, Evan         18 Weston S M        2:14.66    2:15.03  
       30.81    33.57    34.99    35.66
  5 Price, Dafydd          19 Torfaen D         2:20.23    2:19.41  
       32.07    35.73    36.13    35.48
  6 Broome, Jamie          17 Co Leeds          2:19.47    2:19.77  
       32.79    35.72    36.11    35.15
  7 Sida, Daniel           18 Killerwhales      2:21.76    2:20.37  
       33.06    35.59    36.23    35.49
  8 Green, Joel            19 Hemel Hemp        2:24.67    2:21.11  
       33.37    35.80    36.57    35.37
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Davidson, Archie       18 Tewkesbury        2:27.17             
       33.60    37.77    37.97    37.83
 10 Gill, Ajai             17 Wycombe Dist      2:30.61             
       34.15    37.98    39.77    38.71
 11 Jenkins, Ellis         17 Rct Squad         2:32.58             
       33.88    38.53    40.12    40.05
 12 Hughes, Tyler          17 Wrexham           2:33.59             
       36.23    39.39    39.84    38.13
 13 Dunning, Luke          17 Llanelli          2:40.13             
       35.71    40.86    41.80    41.76
 -- Lawman, Lucas          17 Team Bath AS          NS              
 -- Brame, Mathew          18 Swim Gwynedd          NS              
 -- #Davies, Rhys          18 Pembs Cty             NS              
 -- Rothwell, Matthew      17 Co Peterboro          NS