Wales National Pool - Site License             02/08/2019 - 7:34 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2019 - 29/07/2019 to 02/08/2019     
 
 Event 34  Boys 12 Year Olds 400 LC Meter Freestyle (HDW)
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Raw, James             12 Ellesmere Co      4:47.69    4:43.63  
       32.38    35.66    36.31    36.57
       36.50    36.28    35.54    34.39
  2 Khodakhah, Kourosh     12 Co Leeds          4:48.05    4:46.10  
       32.41    36.28    37.12    36.95
       36.48    36.66    36.21    33.99
  3 James, Ioan            12 Bridgend Cty      4:58.54    4:53.97  
       33.08    37.29    37.62    37.77
       37.60    37.53    37.26    35.82
  4 Brooks, George         12 Co Leeds          5:06.81    4:55.13  
       33.66    36.85    37.23    37.67
       37.26    37.77    38.14    36.55
  5 Senior, Harry          12 Co Leeds          4:59.77    4:57.11  
       33.74    37.66    38.37    37.68
       38.09    38.11    37.24    36.22
  6 Whittleston, Oliver    12 Co Leeds          4:57.55    4:57.87  
       33.17    37.07    37.56    38.55
       38.12    39.08    38.35    35.97
  7 Brero, Leonardo        12 Camden Swiss      5:06.90    5:00.88  
       34.03    38.15    39.04    39.28
       36.80    39.04    37.75    36.79
  8 Thomas, Dewi           12 Pembs Cty         5:43.24    5:01.34  
       35.45    37.98    40.08    38.75
       37.45    38.68    37.13    35.82
  9 Milner, Thomas         12 Co Leeds          5:12.97    5:02.09  
       32.95    37.06    38.14    38.87
       38.73    39.14    39.37    37.83
 10 Maamoun, Omar          12 Boldmere          5:16.66    5:02.85  
       32.93    38.36    39.17    39.19
       39.19    38.82    38.62    36.57
 11 Rosenberg, Theodore    12 Co Leeds          5:06.30    5:03.90  
       33.67    38.10    38.89    38.84
       38.55    39.44    39.00    37.41
 12 Southwood, Charlie     12 Torfaen D         5:16.92    5:06.97  
       35.13    39.72    39.97    40.24
       39.17    41.23    36.21    35.30
 13 Norman, Henry          12 Saxon Crown       5:07.16    5:08.69  
       34.45    38.58    40.14    38.96
       39.84    39.32    39.51    37.89
 14 Morgan, Lewis          12 Bridgend Cty      5:07.27    5:15.21  
       34.46    38.56    40.75    41.37
       40.10    41.15    40.37    38.45
 15 Dyer, Luke             12 Co Leeds          5:28.81    5:19.57  
       35.73    39.86    40.95    41.16
       40.30    40.84    40.73    40.00
 16 Steele, Oliver         12 Co Leeds          5:15.54    5:20.31  
       36.37    41.13    41.60    40.47
       41.52    40.73    40.88    37.61
 17 Davies, Sean           12 Conwy             5:58.90    5:30.38  
       37.12    42.71    41.83    42.14
       42.21    42.21    41.99    40.17
 18 Devin, Aaron           12 Nofio Clwyd       5:50.60    5:36.78  
       36.42    42.02    43.55    42.62
       43.41    43.58    43.60    41.58
 19 Nashed, Mohamed        12 Conwy             6:06.00    5:37.82  
       38.20    42.36    42.51    42.83
       43.44    43.89    42.30    42.29
 20 Evans, Isaac           12 Co Hereford       6:11.20    5:37.91  
       37.49    43.10    44.42    42.78
       43.30    43.27    43.04    40.51
 21 Cribb, Tobie           12 Caerphilly        6:08.54    5:40.18  
       36.97    42.55    43.54    44.12
       44.31    44.80    43.44    40.45
 22 Cressey-Rodgers, Huw   12 Carmarthen        6:12.79    5:52.95  
       40.33    46.00    45.81    45.89
       45.65    44.52    43.40    41.35
 23 Bird, Charles          12 Chirk             6:08.80    6:20.39  
       42.26    47.38    48.78    49.06
       49.60    48.50    49.04    45.77
 -- Miceta, Damian         12 Camden Swiss      5:34.10         NS  
 -- Newton, James          12 Torfaen D         6:05.82         NS  
 -- Thapa, Finlay          12 Aberystwyth       6:13.44         NS  
 
 Event 34  Boys 13 Year Olds 400 LC Meter Freestyle (HDW)
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 James, Tristyn         13 Co Cardiff        4:42.81    4:31.44  
       29.76    34.89    34.95    35.15
       34.43    34.89    33.98    33.39
  2 Major, Sebastian       13 Co Newport        4:50.23    4:39.99  
       31.19    34.98    36.44    36.59
       36.59    35.77    35.38    33.05
  3 Atkins, Jack           13 Boldmere          4:48.95    4:40.35  
       31.49    35.27    36.01    36.74
       36.58    37.49    34.55    32.22
  4 Grimes, Samuel         13 Wigan Best        4:51.20    4:43.98  
       30.30    34.65    36.39    36.66
       37.02    36.77    36.83    35.36
  5 Denning, Jude          13 Boldmere          4:52.15    4:45.24  
       31.65    34.84    36.14    36.60
       37.04    37.38    36.30    35.29
  6 Lee, Ethan             13 Co Cardiff        4:58.36    4:49.34  
       32.43    36.27    36.40    36.72
       37.25    38.17    36.51    35.59
  7 Hodgson, Solomon       13 Co Leeds          5:05.68    4:53.91  
       33.04    36.95    37.40    38.19
       37.31    38.68    36.74    35.60
  8 Broadhurst, Jamie      13 Co Leeds          5:21.90    4:57.27  
       33.64    37.68    37.77    37.66
       37.89    37.84    37.26    37.53
  9 Martin, Joshua         13 Co Peterboro      5:13.63    4:58.67  
       31.19    36.20    37.90    38.68
       39.01    39.06    39.26    37.37
 10 Williams, Cai          13 Bridgend Cty      5:04.50    5:01.08  
       33.38    37.48    38.52    38.49
       39.01    38.35    38.09    37.76
 11 Markov, Nikita         13 Camden Swiss      5:03.29    5:03.50  
       32.94    36.81    37.93    39.06
       38.92    39.58    39.90    38.36
 12 Thomas, Shay           13 Conwy             5:12.41    5:04.57  
       34.68    38.49    39.05    38.98
       38.93    39.12    38.83    36.49
 13 McGuinness, Charlie    13 Torfaen D         5:14.61    5:07.24  
       34.87    38.95    39.99    39.96
       39.39    39.33    39.04    35.71
 14 Fowler, Joseph         13 Rct Squad         5:23.26    5:07.48  
       34.54    37.89    39.33    39.27
       39.76    40.16    39.26    37.27
 15 Peacock, James         13 Co Peterboro      5:09.00    5:08.09  
       33.50    37.82    39.10    39.75
       38.98    40.02    39.95    38.97
 -- Jenkins, Richard       13 Millfield         5:03.33         NS  
 
 Event 34  Boys 14 Year Olds 400 LC Meter Freestyle (HDW)
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Arch, Rhydian          14 Co Cardiff        4:30.10    4:21.31  
       30.09    32.10    33.08    33.10
       33.53    33.65    33.52    32.24
  2 McCarthy, Samuel       14 Co Cardiff        4:39.48    4:28.35  
       28.75    33.58    34.39    34.64
       34.15    34.99    34.58    33.27
  3 Platt, Jake            14 Conwy             4:39.96    4:32.14  
       30.06    33.27    34.26    34.49
       35.12    35.34    35.25    34.35
  4 Hughes, Cian           14 Co Cardiff        4:30.90    4:35.00  
       30.89    33.33    33.81    34.80
       35.69    35.95    35.52    35.01
  5 Rogers, Benjamin       14 Bo Stockton       4:34.09    4:35.12  
       30.77    33.85    34.93    35.19
       35.28    35.81    35.38    33.91
  6 Rosser, Dewi           14 Torfaen D         4:43.25    4:36.90  
       30.60    33.85    35.30    35.80
       35.71    36.37    35.98    33.29
  7 Neaves, Archie         14 Ellesmere Co      4:33.91    4:37.22  
       32.87    35.63    34.61    35.41
       34.71    35.23    34.94    33.82
  8 Harrand, Alexander     14 Long Eaton        4:46.22    4:38.12  
       30.57    34.19    35.74    35.81
       35.81    35.79    36.10    34.11
  9 Geysen-Holley, Max     14 Co Cardiff        4:37.46    4:38.34  
       30.96    34.61    35.31    35.62
       36.23    36.22    34.94    34.45
 10 Taylor, Adam           14 Wrexham           4:45.94    4:38.87  
       31.09    34.31    35.63    35.82
       35.75    36.21    35.67    34.39
 11 Hewitt, Harry          14 Swansea Aq        4:41.23    4:39.35  
       30.81    34.47    35.06    35.48
       35.58    36.13    36.33    35.49
 12 Emmett, Samuel         14 Co Leeds          4:46.12    4:43.51  
       31.87    35.83    36.37    36.57
       36.03    36.43    36.30    34.11
 13 Khodakhah, Dariush     14 Co Leeds          4:45.73    4:43.59  
       32.17    35.75    36.53    36.84
       35.84    35.93    35.75    34.78
 14 Kelly, Magnus          14 Mt Kelly          4:39.62    4:43.88  
       30.53    34.54    36.37    36.21
       36.55    37.02    36.74    35.92
 15 Firth, Henry           14 Co Leeds          4:51.86    4:46.65  
       32.46    35.80    36.63    36.53
       36.50    36.68    36.37    35.68
 16 Davies, Anthony        14 Millfield         4:45.48    4:46.75  
       32.24    34.95    36.48    36.60
       36.25    37.19    36.92    36.12
 17 Almadin, Carmelo       14 Wycombe Dist      4:57.58    4:47.66  
       32.55    36.60    37.30    37.13
       37.12    37.31    36.65    33.00
 18 Newton, Oscar          14 Torfaen D         5:17.80    4:50.33  
       31.87    36.20    37.50    37.49
       37.79    37.64    37.42    34.42
 19 Catling, Finlay        14 C Dolphins        4:54.63    4:51.22  
       33.01    36.41    37.37    37.53
       37.25    37.39    36.82    35.44
 20 Woodhall, Samuel       14 Boldmere          4:58.24    4:51.53  
       33.80    36.71    37.54    37.89
       37.12    37.89    36.72    33.86
 21 Isaacs, Tomos          14 Rct Squad         5:01.83    4:52.84  
       32.14    37.93    38.26    38.02
       37.74    38.09    35.67    34.99
 22 Price, Toby            14 Pembs Cty         5:01.73    4:52.99  
       31.70    37.42    38.00    38.87
       37.80    37.92    36.54    34.74
 23 Heath, Alexander       14 Rushmoor Ryl      4:59.35    4:56.41  
       32.42    36.40    38.17    38.40
       38.58    38.19    38.40    35.85
 24 Taylor, Andrew         14 Co Oxford         5:03.96    4:56.54  
       33.36    37.13    38.47    38.74
       37.04    38.42    37.64    35.74
 25 Pritchard, Tomos       14 Swim Gwynedd      5:10.22    4:58.10  
       34.33    38.63    39.27    39.15
       38.36    37.85    36.85    33.66
 26 Smith, Joshua          14 Co Peterboro      4:58.45    4:58.66  
       32.22    36.93    37.76    38.18
       38.70    38.74    38.53    37.60
 27 Ingram, James          14 Heads Valley      5:11.85    4:59.66  
       32.45    37.47    38.20    38.44
       39.00    38.99    38.13    36.98
 28 Keane, Jayden          14 Pembs Cty         4:58.70    5:00.42  
       33.54    36.86    38.44    38.07
       38.93    39.20    38.19    37.19
 29 Smart, Rhys            14 Co Cardiff        5:08.28    5:02.81  
       33.20    37.50    37.72    39.33
       38.78    39.63    39.40    37.25
 30 Burch, Joshua          14 Wycombe Dist      5:08.22    5:04.89  
       33.77    38.52    39.54    39.44
       39.30    39.10    38.18    37.04
 31 Coulson, Evan          14 Torfaen D         5:08.79    5:06.63  
       34.01    38.84    39.58    39.25
       39.71    39.43    38.86    36.95
 32 Dobbing, Andrew        14 Bebington         5:15.50    5:07.13  
       34.51    39.91    40.17    40.27
       39.51    38.93    38.58    35.25
 33 Eaton Sawford, Kier    14 Chirk             5:17.80    5:11.42  
       33.82    38.49    40.40    39.83
       40.09    41.51    39.86    37.42
 34 Francis, Woody         14 Swansea Aq        5:17.30    5:20.82  
       34.09    39.06    40.15    40.42
       41.24    42.22    42.99    40.65
 -- Merriman, Ben          14 Torfaen D         4:26.71         NS  
 -- Lovell-Pascal, Jean-L  14 Holywell          4:39.08         NS  
 -- Tasker, Gethin         14 Rct Squad         5:05.40         NS  
 
 Event 34  Boys 15 Year Olds 400 LC Meter Freestyle (HDW)
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Lewis, Dylan           15 Swansea Aq        4:31.23    4:27.13  
       29.64    33.19    34.79    34.08
       34.37    34.27    33.84    32.95
  2 Summers, Jeremy        15 Wyre Forest       4:31.28    4:31.64  
       30.38    33.25    34.23    34.79
       34.84    34.97    34.79    34.39
  3 Allen-Ridge, Kasey     15 Co Newport        4:34.59    4:32.64  
       31.52    33.92    34.66    34.70
       35.25    35.33    34.54    32.72
  4 Cutter, Daniel         15 RichmondDale      4:35.69    4:32.90  
       28.85    32.68    34.44    35.49
       35.72    36.04    35.81    33.87
  5 Monk, Daniel           15 Harlow Pen        4:34.62    4:33.25  
       30.33    33.52    35.19    35.24
       35.56    35.95    35.51    31.95
  6 Doyle, Oliver          15 Reading           4:34.82    4:33.62  
       30.38    33.60    35.52    35.36
       35.07    35.40    35.55    32.74
  7 Aspinall, Harrison     15 Ellesmere Co      4:30.48    4:34.01  
       29.70    33.44    34.84    35.03
       35.12    35.84    35.86    34.18
  8 Cheetham-Marchionne,   15 Bristol Hen       4:39.96    4:38.27  
       31.01    34.06    36.24    36.71
       35.41    35.37    35.55    33.92
  9 Thomas, Morgan         15 Mt Kelly          4:52.45    4:39.40  
       30.59    34.55    36.19    35.99
       35.74    35.99    35.54    34.81
 10 Wisden, Dylan          15 Bridgend Cty      4:28.04    4:40.03  
       30.25    32.82    34.97    35.53
       36.28    36.38    37.58    36.22
 11 Senior, Jack           15 Co Leeds          4:50.72    4:45.04  
       32.52    35.86    36.55    36.70
       36.12    36.34    35.68    35.27
 12 Williams, Finlay       15 Co Leeds          4:43.24    4:45.28  
       31.06    34.82    35.71    36.48
       36.87    37.28    37.22    35.84
 13 Gullidge, Gabriel      15 Co Milton K       4:54.23    4:48.30  
       31.66    35.46    37.25    37.27
       38.04    37.38    37.05    34.19
 14 Berry, Ethan           15 Wrexham           5:00.07    4:49.65  
       32.15    35.21    36.61    37.02
       38.08    37.71    37.83    35.04
 15 Urkola, Elur           15 Co Newport        4:55.77    4:51.69  
       32.91    36.41    37.07    37.66
       37.41    37.63    37.53    35.07
 16 Piggott, Callum        15 Oswestry Ott      5:08.65    4:59.95  
       32.60    37.28    39.38    38.77
       38.97    38.23    38.38    36.34
 17 Watts, Morgan          15 Heads Valley      5:05.10    5:06.93  
       33.69    37.22    39.08    39.47
       39.89    39.96    39.23    38.39
 -- Wilkinson, Benjamin    15 Mt Kelly          5:08.32         NS  
 
 Event 34  Boys 16 Year Olds 400 LC Meter Freestyle (HDW)
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Hughes, Ioan           16 Swim Gwynedd      4:24.86    4:20.55  
       29.17    32.65    33.37    33.91
       33.51    33.83    32.39    31.72
  2 Davies, Alexander      16 Mold              4:44.29    4:29.84  
       29.84    33.26    35.11    34.41
       35.56    34.75    34.62    32.29
  3 Casewell, James        16 Co Hereford       4:43.35    4:35.99  
       30.83    34.79    35.63    35.90
       35.17    35.20    35.07    33.40
  4 Batt, Zane             16 Hoddesdon         4:42.95    4:37.09  
       30.30    33.63    35.27    35.65
       35.63    36.39    35.70    34.52
  5 Halstead, Cadyn        16 Co Cardiff        4:46.05    4:43.55  
       31.91    35.96    36.46    36.37
       36.56    36.14    36.14    34.01
  6 Winn, Zachariah        16 Nofio Clwyd       4:32.70    4:45.87  
       31.21    34.70    35.58    35.83
       36.88    36.95    37.63    37.09
  7 Markov, Daniel         16 Camden Swiss      4:53.20    4:58.24  
       32.28    36.25    38.51    39.25
       39.09    39.94    39.38    33.54
 -- Roberts, Osian         16 Swim Gwynedd      4:47.00         NS  
 -- Murray, Adam           16 Co Cardiff        4:36.05         NS  
 -- Leach, Owen            16 Co Cardiff        4:29.15         NS  
 -- Palmer, Joseph         16 Leatherhead       4:27.74         NS  
 
 Event 34  Boys 17 & Over 400 LC Meter Freestyle (HDW)
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Marotta, Daniel        18 Swansea Aq        4:08.56    4:05.66  
       27.65    30.52    30.63    31.27
       31.11    31.56    32.00    30.92
  2 Thorpe, Thomas         19 Wrexham           4:13.02    4:11.71  
       27.89    30.70    31.52    32.10
       31.70    32.35    32.64    32.81
  3 Loney, Joshua          18 Swansea Uni       4:15.17    4:15.84  
       28.62    31.22    31.93    33.07
       32.87    33.14    32.92    32.07
  4 Richards, Owen         18 Torfaen D         4:14.03    4:16.14  
       28.57    31.68    32.55    33.21
       32.97    32.70    32.97    31.49
  5 Price, Dafydd          19 Torfaen D         4:27.78    4:18.40  
       28.59    33.01    34.05    33.76
       33.00    32.59    32.31    31.09
  6 Broome, Jamie          17 Co Leeds          4:23.30    4:19.93  
       29.48    32.23    33.10    33.13
       33.30    33.44    33.43    31.82
  7 Reid, Nicholas         17 Wycombe Dist      4:21.56    4:20.15  
       29.08    31.90    33.46    33.55
       33.46    33.79    33.78    31.13
  8 English, Daniel        17 Hitchin           4:24.70    4:21.65  
       29.24    32.21    32.85    33.50
       33.41    34.13    33.75    32.56
  9 Davies, Joseph         17 Torfaen D         4:26.36    4:24.89  
       28.94    32.69    33.56    33.92
       33.27    34.52    33.82    34.17
 10 Hall, Callum           20 RichmondDale      4:36.50    4:26.76  
       28.08    30.01    32.20    34.09
                         36.27    35.95
 11 Burgess, Owen          17 Warrington W      4:40.20    4:37.08  
       29.83    33.74    35.73    36.19
       35.21    36.43    35.72    34.23
 12 Lewis, James           17 Wycombe Dist      4:42.01    4:39.34  
       30.93    34.45    35.65    35.66
       35.47    36.74    36.24    34.20
 13 Gill, Ajai             17 Wycombe Dist      4:44.47    4:42.68  
       30.66    34.39    35.51    36.46
       36.86    36.66    36.52    35.62
 14 Wojcik, Szymon         17 Bridgend Cty      4:39.74    4:45.29  
       30.47    34.11    35.77    36.83
       37.25    37.61    36.71    36.54
 15 Langman, George        17 Weston S M        4:51.55    4:53.17  
       31.06    35.40    36.81    37.40
       37.73    38.24    38.78    37.75
 16 Steven, Ryan           17 Co Newport        5:01.54    4:55.16  
       31.80    36.22    37.54    37.86
       38.25    38.65    38.66    36.18
 17 #Piggott, Tom X        19 Oswestry Ott      4:54.73    5:00.75  
       32.33    36.54    38.66    39.57
       38.84    39.11    38.10    37.60
 -- Sayers, Brandon        21 Swansea Uni       4:09.27         NS  
 -- Wilk, Harri            18 Chirk             4:39.19         NS