Wales National Pool - Site License             29/07/2019 - 5:57 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2019 - 29/07/2019 to 02/08/2019     
 
 Event 4  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Pike, Harvey           12 Street            2:37.64    2:36.16  
       33.36    41.24    45.18    36.38
  2 James, Ioan            12 Bridgend Cty      2:38.26    2:37.27  
       34.95    39.26    47.65    35.41
  3 Whittleston, Oliver    12 Co Leeds          2:45.09    2:37.84  
       33.14    41.18    48.29    35.23
  4 Brooks, George         12 Co Leeds          2:40.47    2:40.69  
       33.75    42.45    47.23    37.26
  5 Bohm, Lucas            12 Camden Swiss      2:41.00    2:41.36  
       34.83    44.73    44.49    37.31
  6 Thomas, Dewi           12 Pembs Cty         2:52.85    2:41.88  
  7 Parsons, Joseph        12 Co Cardiff        2:43.00    2:44.73  
       35.39    40.66    50.79    37.89
  8 Miceta, Damian         12 Camden Swiss      2:46.17    2:45.37  
       35.76    45.10    46.70    37.81
 -----------------------------------------------------------------
  9 Rosenberg, Theodore    12 Co Leeds          2:48.60    2:46.48  
                       1:30.13         
 10 Brero, Leonardo        12 Camden Swiss      2:54.31    2:48.20  
                       1:28.55         
 -----------------------------------------------------------------
 11 Darbey, Rhys           12 Nofio Clwyd       2:50.00    2:52.05  
       38.99    46.50    48.18    38.38
 12 Southwood, Charlie     12 Torfaen D         2:53.48    2:53.29  
       38.59    43.43    55.37    35.90
 13 Hughes, Math           12 Swim Gwynedd      3:20.14    2:57.29  
       37.70    47.25    53.65    38.69
 14 Morgan, Lewis          12 Bridgend Cty      3:00.78    2:58.32  
       42.58    45.87    53.45    36.42
 15 Dyer, Luke             12 Co Leeds          3:04.79    2:58.40  
       36.99    45.34    57.91    38.16
 16 Steele, Oliver         12 Co Leeds          2:59.22    2:58.51  
       37.98    44.31    59.50    36.72
 17 Pritchard, William     12 Mold              3:10.10    2:58.95  
       39.67    47.00    54.04    38.24
 18 Upton-Boorman, Liam    12 Carmarthen        3:12.29    2:59.90  
       40.80    46.21    52.90    39.99
 19 Fletcher, Owen         12 Pembs Cty         3:05.23    3:01.13  
       37.20    49.21    54.44    40.28
 20 Parker, Matthew        12 Conwy             3:17.30    3:01.70  
       40.19    45.90    55.10    40.51
 21 Evans, Ieuan           12 Conwy             3:23.72    3:01.76  
       39.61    43.96    56.79    41.40
 22 Warman-Powell, Iolo    12 Torfaen D         3:07.33    3:02.54  
       41.02    46.66    54.03    40.83
 23 Teasdale, Oliver       12 Swim Gwynedd      3:09.63    3:03.79  
                       1:34.33         
 24 Hardy, Dewi            12 Wrexham           3:19.77    3:05.53  
       39.93    47.51    57.71    40.38
 25 Nashed, Mohamed        12 Conwy             3:07.20    3:06.52  
 26 Cressey-Rodgers, Huw   12 Carmarthen        3:21.30    3:09.71  
       41.90    52.02    52.80    42.99
 27 Jones, Harrison        12 Bridgend Cty      3:19.64    3:12.46  
                       1:46.24         
 28 Bird, Charles          12 Chirk             3:18.95    3:13.48  
       46.12    48.26    55.66    43.44
 29 Newton, James          12 Torfaen D         3:14.37    3:14.13  
       40.70    47.86  1:02.71    42.86
 30 Caygill, Rhys          12 Pembs Cty         3:17.42    3:14.28  
 -- Evans, Aled            12 Pontypridd        2:58.07         DQ  
       37.32    44.59    51.05    39.97
 -- Davies, Sean           12 Conwy             3:12.30         DQ  
       47.31    47.14  1:02.45    40.74
 
 Event 4  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Jones, Carwyn          13 Co Cardiff        2:24.92    2:24.51  
       30.85    39.47    40.13    34.06
  2 James, Tristyn         13 Co Cardiff        2:24.81    2:24.93  
                       1:16.05         
  3 Prendergast, Joshua    13 Rtw Monson        2:30.05    2:28.36  
       33.83    36.36    44.14    34.03
  4 Major, Sebastian       13 Co Newport        2:30.71    2:28.50  
                       1:17.48         
  5 Corver, Alexander      13 Bromley           2:30.55    2:30.17  
       32.19    40.62    41.88    35.48
  6 Edwards, Owain         13 Weston S M        2:34.86    2:32.75  
                       1:22.70         
  7 Lee, Tristan           13 Co Cardiff        2:35.70    2:32.90  
       34.65    39.79    43.89    34.57
  8 Collins, Charlie       13 Wigan Best        2:29.51    2:33.89  
       31.69    38.87    46.22    37.11
 -----------------------------------------------------------------
  9 Wheatley, James        13 Mt Kelly          2:31.75    2:33.92  
       32.47    40.95    47.43    33.07
 10 Leckonby, Dairhys      13 Swansea Aq        2:35.20    2:34.59  
       32.95    39.30    47.90    34.44
 -----------------------------------------------------------------
 11 Lee, Ethan             13 Co Cardiff        2:39.14    2:35.05  
       33.52    39.58    47.50    34.45
 12 Denning, Jude          13 Boldmere          2:37.20    2:35.40  
       32.49    40.74    47.16    35.01
 13 Jones, Osian           13 Wrexham           2:45.62    2:35.78  
       35.54    38.94    44.70    36.60
 14 Hunter-Clarke, Finley  13 Street            2:36.43    2:36.13  
       32.32    39.04    48.61    36.16
 15 Barnett, Jacob         13 Co Cardiff        2:39.46    2:37.72  
       31.34    40.28    49.63    36.47
 16 Edwards, Samuel        13 NexusValleys      2:43.09    2:38.65  
                       1:24.13         
 17 Wells, Oliver          13 C Dolphins        2:39.42    2:38.81  
                       1:26.15         
 18 Simpson, Reece         13 Co Peterboro      2:40.83    2:39.73  
                       1:21.60         
 19 John, Finlay           13 Rct Squad         2:46.94    2:44.12  
       35.80    39.85    51.04    37.43
 20 Atkins, Jack           13 Boldmere          2:37.04    2:44.28  
       33.86    43.96    49.38    37.08
 21 Fowler, Joseph         13 Rct Squad         2:48.70    2:46.34  
                       1:28.18         
 22 Peacock, James         13 Co Peterboro      2:48.82    2:47.65  
       35.17    42.54    52.71    37.23
 23 Jenkins, Richard       13 Millfield         2:38.30    2:49.67  
       39.47    44.45    47.55    38.20
 24 West, Zac              13 Pembs Cty         2:47.70    2:51.01  
       35.50    43.92    50.30    41.29
 25 Gusthoff, Philip       13 Co Milton K       2:49.80    2:57.93  
       39.40    45.73    52.69    40.11
 -- Longworth, Ellis       13 Conwy             2:42.50         DQ  
                       1:25.92         
 
 Event 4  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 James, Harley          14 Co Cardiff        2:24.26    2:21.11  
       29.00    36.28    42.93    32.90
  2 Fox-Wiltshire, Benjam  14 Co Newport        2:27.12    2:25.58  
       31.49    37.43    43.71    32.95
  3 Hewitt, Harry          14 Swansea Aq        2:29.79    2:27.23  
       31.86    37.00    44.08    34.29
  4 Geysen-Holley, Max     14 Co Cardiff        2:27.08    2:27.63  
       30.11    39.67    44.92    32.93
  5 Hughes, Cian           14 Co Cardiff        2:36.17    2:28.02  
                       1:21.15         
  6 Almadin, Carmelo       14 Wycombe Dist      2:29.75    2:28.05  
                       1:16.24         
  7 Kud, Thomas            14 Winsford          2:27.98    2:28.37  
                       1:20.23         
  8 Sellick, Evan          14 Co Newport        2:38.00    2:30.15  
       31.57    40.71    44.42    33.45
 -----------------------------------------------------------------
  9 Andrews, Rory          14 Pembs Cty         2:28.97    2:30.29  
       32.76    38.63    45.15    33.75
 10 Lovell-Pascal, Jean-L  14 Holywell          2:29.09    2:30.32  
       32.49    39.53    43.27    35.03
 -----------------------------------------------------------------
 11 Cole, Toby             14 Swansea Aq        2:30.38    2:31.02  
       31.78    40.29    43.80    35.15
 12 Keenan, Brandon        14 Co Newport        2:33.38    2:31.63  
       31.81    37.91    45.76    36.15
 13 Firth, Henry           14 Co Leeds          2:35.20    2:31.89  
                       1:21.18         
 14 Burkett, Maximus       14 Swansea Aq        2:38.12    2:32.25  
                       1:23.06         
 15 Pickering, Sebastian   14 Bromley           2:33.05    2:32.32  
       31.94    41.42    42.50    36.46
 16 Marrie, Shyan          14 Co Birm'ham       2:34.31    2:32.50  
       32.23    42.18    42.37    35.72
 17 Knowles, Elis          14 Leatherhead       2:38.80    2:32.87  
                       1:18.77         
 18 Schmidt, Hans          14 Pembs Cty         2:36.94    2:33.07  
       33.22    38.70    44.90    36.25
 19 Davies, Gruffydd       14 Co Cardiff        2:31.25    2:33.57  
       31.35    39.24    49.38    33.60
 20 Harrand, Alexander     14 Long Eaton        2:38.30    2:35.15  
       32.19    40.86    46.57    35.53
 21 Taylor, Adam           14 Wrexham           2:38.75    2:35.36  
       31.82    39.63    47.85    36.06
 22 Davies, Anthony        14 Millfield         2:41.10    2:35.73  
       34.41    38.60    47.56    35.16
 23 Chou, Nevan            14 Bromley           2:34.03    2:35.94  
       32.90    39.53    47.33    36.18
 24 Ingram, James          14 Heads Valley      2:46.60    2:37.41  
       33.43    40.63    47.44    35.91
 25 Wren, Nathan           14 Nofio Clwyd       2:34.59    2:38.83  
       32.15    40.78    49.03    36.87
 26 Pritchard, Tomos       14 Swim Gwynedd      2:40.46    2:39.42  
       33.63    41.26    49.87    34.66
 27 Newton, Oscar          14 Torfaen D         2:46.25    2:41.47  
                       1:25.18         
 28 Thomas, Rhys           14 Swansea Aq        2:48.50    2:42.72  
       33.42    40.43    52.28    36.59
 29 Goodwin, Samuel        14 Co Hereford       2:45.79    2:43.17  
       34.52    41.77    47.88    39.00
 30 Emmett, Samuel         14 Co Leeds          2:40.18    2:43.61  
       33.65    41.37    53.04    35.55
 31 Cressey-Rodgers, Ioan  14 Carmarthen        2:48.60    2:43.76  
       34.90    40.73    51.04    37.09
 32 Price, Toby            14 Pembs Cty         2:49.10    2:44.86  
       36.35    42.66    49.52    36.33
 33 Smith, Joshua          14 Co Peterboro      2:44.80    2:45.41  
       36.13    42.72    49.63    36.93
 34 Coulson, Evan          14 Torfaen D         2:47.80    2:46.35  
       36.76    42.34    50.82    36.43
 35 Burch, Joshua          14 Wycombe Dist      2:49.24    2:47.03  
       35.71    44.10    49.52    37.70
 36 Lightfoot, Aidan       14 Flint             2:45.80    2:47.48  
                       1:26.11         
 -- Isaacs, Tomos          14 Rct Squad         2:42.32         DQ  
       32.67    39.27    50.89    36.53
 -- Smart, Rhys            14 Co Cardiff        2:39.50         NS  
 -- Tasker, Gethin         14 Rct Squad         2:43.60         NS  
 -- Merriman, Ben          14 Torfaen D         2:25.62         NS  
 -- Rosser, Dewi           14 Torfaen D         2:41.36         NS  
 
 Event 4  Boys 15 Year Olds 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Rhys, Iago             15 Swim Gwynedd      2:24.18    2:22.57  
       29.08    37.47    41.66    34.36
  2 Isaacs, Oliver         15 Kent Weald        2:27.00    2:22.70  
                       1:13.84         
  3 Davies, Gareth         15 Haringey          2:24.46    2:22.91  
       28.43    36.33    45.30    32.85
  4 Allen-Ridge, Kasey     15 Co Newport        2:28.01    2:24.81  
       30.46    39.04    41.60    33.71
  5 Chen, William          15 Camden Swiss      2:24.24    2:25.45  
       29.92    37.29    43.41    34.83
  6 Aspinall, Harrison     15 Ellesmere Co      2:26.19    2:25.59  
       29.60    39.34    43.25    33.40
  7 Wilkinson, Benjamin    15 Mt Kelly          2:30.86    2:25.65  
                       1:14.95         
  8 Treharne, Zack         15 Co Peterboro      2:32.38    2:26.54  
       30.25    37.50    44.67    34.12
 -----------------------------------------------------------------
  9 Halliwell, Thomas      15 Nofio Clwyd       2:31.02    2:26.76  
       33.39    38.76    40.15    34.46
 10 Wisden, Dylan          15 Bridgend Cty      2:24.67    2:27.37  
       29.64    37.72    46.05    33.96
 -----------------------------------------------------------------
 11 Minshull, Callum       15 Nofio Clwyd       2:34.53    2:27.71  
       32.66    40.95    39.25    34.85
 12 Williams, Finlay       15 Co Leeds          2:27.47    2:28.83  
       32.07    37.90    43.87    34.99
 13 Plant, Thomas          15 Harrogate         2:29.42    2:28.86  
       30.59    37.12    45.18    35.97
 14 Doyle, Oliver          15 Reading           2:33.20    2:29.64  
                       1:20.35         
 15 Rothwell, James        15 Co Peterboro      2:31.83    2:29.81  
       29.04    42.01    42.67    36.09
 16 Tong, Solomon          15 Co Cardiff        2:29.24    2:30.56  
       31.63    40.60    45.41    32.92
 17 Senior, Jack           15 Co Leeds          2:30.90    2:31.20  
       32.84    40.51    43.23    34.62
 18 Jordan, Liam           15 Exeter City       2:34.99    2:32.47  
       32.63    41.71    42.28    35.85
 19 Watkins, James         15 Co Newport        2:31.80    2:32.58  
                       1:19.47         
 20 Berry, Ethan           15 Wrexham           2:40.89    2:32.91  
                       1:20.49         
 21 Monk, Daniel           15 Harlow Pen        2:35.83    2:34.22  
       31.24    40.49    48.68    33.81
 22 Sturley, Toby          15 Pembs Cty         2:30.35    2:35.18  
       32.22    38.22    46.09    38.65
 23 Leach, Cameron         15 Worcester         2:32.50    2:36.75  
       32.99    39.24    48.82    35.70
 24 Partridge, Rhys        15 Llanelli          2:37.80    2:38.15  
                       1:22.23         
 25 Hastings, Benjamin     15 Co Newport        2:38.60    2:42.11  
       32.33    42.46    49.43    37.89
 26 Doran, Beau            15 Staines           2:40.85    2:42.39  
       36.39    42.43    46.85    36.72
 -- Thomas, Morgan         15 Mt Kelly          2:34.85         DQ  
       30.22    40.80    47.06    33.43
 -- Gorman, Joseph         15 Aberystwyth       2:36.60         DQ  
                       1:24.21         
 -- Rodriguez, Antonio     15 Swansea Aq        2:16.58         NS  
 
 Event 4  Boys 16 Year Olds 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Leach, Owen            16 Co Cardiff        2:18.14    2:21.11  
       29.78    36.83    42.35    32.15
  2 Bryan, Logan           16 Co Oxford         2:22.88    2:21.30  
       30.32    38.37    38.48    34.13
  3 Hancock, Carwyn        16 Nofio S Gar       2:21.65    2:21.41  
       29.52    36.37    41.81    33.71
  4 Palmer, Joseph         16 Leatherhead       2:24.31    2:23.56  
       31.62    39.31    41.63    31.00
  5 Knowles, Tomos         16 Leatherhead       2:28.50    2:24.06  
                       1:16.80         
  6 Winn, Zachariah        16 Nofio Clwyd       2:24.00    2:24.92  
       30.35    36.98    43.93    33.66
  7 Davies, Alexander      16 Mold              2:31.46    2:25.58  
                       1:17.20         
  8 Aldridge, Jack         16 Exeter City       2:27.09    2:26.38  
                       1:16.77         
 -----------------------------------------------------------------
  9 Lee, Ethan             16 Penyrheol         2:33.74    2:27.64  
                       1:18.44         
 10 Batt, Zane             16 Hoddesdon         2:29.97    2:28.26  
                       1:17.99         
 -----------------------------------------------------------------
 11 Nixon, Rhys            16 Co Cardiff        2:31.09    2:28.57  
       31.51    39.01    43.70    34.35
 12 Ellis-Sixsmith, Ethan  16 Nofio Clwyd       2:27.56    2:28.67  
       30.74    39.04    42.74    36.15
 13 Wharton, Aaron         16 RichmondDale      2:30.09    2:33.31  
       33.50    41.81    43.07    34.93
 14 Delahay, Ioan          16 Oswestry Ott      2:35.43    2:36.22  
       32.05    40.42    45.90    37.85
 -- Roberts, Osian         16 Swim Gwynedd      2:31.90         DQ  
       32.05    41.53    50.06    34.25
 -- Hughes, Ioan           16 Swim Gwynedd      2:21.95         DQ  
       29.65    36.50    46.13    32.24
 -- Markov, Daniel         16 Camden Swiss      2:36.80         NS  
 
 Event 4  Boys 17 & Over 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Speakman, Zachariah    17 Nofio Clwyd       2:11.24    2:11.40  
       28.14    31.68    39.16    32.42
  2 Lawman, Lucas          17 Team Bath AS      2:12.07    2:13.74  
       28.19    34.73    38.70    32.12
  3 Evans, Alfie           18 Reading           2:20.90    2:14.46  
                       1:11.54         
  4 Savva, Theo            17 Co Cardiff        2:18.02    2:14.63  
       27.47    32.87    41.13    33.16
  5 Wollaston, Callum      18 Cheshunt          2:18.04    2:15.08  
       28.08    33.53    42.17    31.30
  6 Ellis, Kristian        17 Nofio Clwyd       2:16.56    2:16.28  
                       1:12.06         
  7 Barrett, Sean          17 Pembs Cty         2:17.92    2:17.75  
                       1:09.60         
  8 Rothwell, Matthew      17 Co Peterboro      2:19.67    2:19.44  
                       1:13.61         
 -----------------------------------------------------------------
  9 Tapsell, Joshua        19 Melton M'Bry      2:24.83    2:19.69  
       28.35    36.38    42.82    32.14
 10 Broome, Jamie          17 Co Leeds          2:20.74    2:20.25  
                       1:15.99         
 -----------------------------------------------------------------
 11 Lill, Oliver           17 Bo Stockton       2:22.14    2:21.64  
       29.22    38.21    40.44    33.77
 12 English, Daniel        17 Hitchin           2:23.22    2:23.18  
       29.03    39.21    41.63    33.31
 13 Allen, Christian       17 Co Liverpool      2:27.95    2:24.71  
       30.28    38.24    43.80    32.39
 14 Snowden, Jay           19 Cardiff Met       2:22.18    2:25.49  
       28.40    37.04    46.87    33.18
 15 Cook, Owain            19 Bridgend Cty      2:24.18    2:25.84  
       28.81    38.15    43.74    35.14
 16 Baddams, Bradley       17 Royal Wolv        2:26.45    2:26.54  
       29.84    40.93    42.23    33.54
 17 Wilk, Harri            18 Chirk             2:27.32    2:27.39  
       30.52    39.22    44.20    33.45
 18 Langman, George        17 Weston S M        2:30.84    2:32.18  
       31.71    38.46    44.79    37.22
 19 Wycherley, Harry       17 Co Hereford       2:35.42    2:39.14  
       33.05    40.83    50.19    35.07
 -- Hughes, Tyler          17 Wrexham           2:31.04         DQ  
       32.08    40.15    47.21    34.80
 -- Cook, Jacob            19 Co Cardiff        2:15.11         DQ  
       28.48    36.61    41.72    32.41
 -- Davies, Joseph         17 Torfaen D         2:24.58         NS