Wales National Pool - Site License            30/07/2019 - 10:48 AM
    Swim Wales Summer Open Meet 2019 - 29/07/2019 to 02/08/2019     
 
 Event 7  Boys 12 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Thomas, Dewi           12 Pembs Cty         1:16.74    1:12.61  
       35.09    37.52                  
  2 Jones, Dafydd          12 Nofio S Gar       1:13.63    1:13.71  
       34.81    38.90                  
  3 Whittleston, Oliver    12 Co Leeds          1:17.69    1:14.90  
       36.70    38.20                  
  4 Rosenberg, Theodore    12 Co Leeds          1:16.20    1:15.43  
       36.51    38.92                  
  5 James, Ioan            12 Bridgend Cty      1:14.64    1:16.03  
       36.28    39.75                  
  6 Parsons, Joseph        12 Co Cardiff        1:15.04    1:16.25  
       37.06    39.19                  
  7 Brooks, George         12 Co Leeds          1:21.39    1:16.27  
       37.02    39.25                  
  8 Senior, Harry          12 Co Leeds          1:18.70    1:18.02  
       38.66    39.36                  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Norman, Henry          12 Saxon Crown       1:15.66    1:18.07  
       37.90    40.17                  
 10 Southwood, Charlie     12 Torfaen D         1:17.97    1:19.62  
       38.72    40.90                  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Owen, William          12 Windsor           1:17.72    1:19.65  
       38.47    41.18                  
 12 Edwards, Dion          12 Swim Gwynedd      1:26.99    1:20.74  
       39.14    41.60                  
 13 Evans, Aled            12 Pontypridd        1:21.35    1:21.33  
       39.17    42.16                  
 14 Upton-Boorman, Liam    12 Carmarthen        1:23.82    1:21.47  
       40.04    41.43                  
 15 Steele, Oliver         12 Co Leeds          1:25.32    1:21.74  
       40.51    41.23                  
 16 Evans, Ieuan           12 Conwy             1:33.55    1:22.54  
       40.02    42.52                  
 17 Hughes, Math           12 Swim Gwynedd      1:31.36    1:22.97  
       39.98    42.99                  
 18 Parker, Matthew        12 Conwy             1:29.20    1:23.00  
       40.40    42.60                  
 19 Jones, Harrison        12 Bridgend Cty      1:23.64    1:23.06  
       39.98    43.08                  
 20 Morgan, Lewis          12 Bridgend Cty      1:27.39    1:23.16  
       40.82    42.34                  
 21 Nashed, Mohamed        12 Conwy             1:34.05    1:23.21  
       40.05    43.16                  
 22 Parry, Thomas          12 Boldmere          1:26.31    1:23.43  
       39.92    43.51                  
 23 Clarke, Henry          12 Swansea Aq        1:26.24    1:23.52  
       41.21    42.31                  
 24 Dyer, Luke             12 Co Leeds          1:24.12    1:23.60  
       41.15    42.45                  
 25 Stevens, Henry         12 Co Cardiff        1:24.79    1:24.26  
       40.22    44.04                  
 26 Davies, Sean           12 Conwy             1:30.48    1:24.97  
       41.32    43.65                  
 27 Miceta, Damian         12 Camden Swiss      1:27.20    1:25.22  
       41.10    44.12                  
 28 Johnstone, Daniel      12 Carmarthen        1:27.42    1:26.33  
       41.88    44.45                  
 29 Russell, Evan Thomas   12 Flint             1:34.01    1:26.41  
       41.50    44.91                  
 30 Devin, Aaron           12 Nofio Clwyd       1:25.84    1:26.98  
       40.98    46.00                  
 31 Pritchard, William     12 Mold              1:34.50    1:28.40  
       42.60    45.80                  
 32 Newton, James          12 Torfaen D         1:29.95    1:29.19  
       43.35    45.84                  
 33 Bird, Charles          12 Chirk             1:33.71    1:29.39  
       43.42    45.97                  
 34 Thapa, Finlay          12 Aberystwyth       1:31.60    1:31.58  
       41.80    49.78                  
 35 Cressey-Rodgers, Huw   12 Carmarthen        1:34.50    1:31.78  
       45.36    46.42                  
 36 Richards, Aled         12 C Dolphins        1:33.10    1:34.32  
       45.81    48.51                  
 37 Croucher, Casey        12 Co Bristol        1:34.20    1:34.77  
       45.67    49.10                  
 -- Blyth, Ryan            12 Neath             1:33.56         DQ  
       43.10    47.42                  
 -- Sheppard, Rhydian      12 Co Cardiff        1:20.32         NS  
 
 Event 7  Boys 13 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Prendergast, Joshua    13 Rtw Monson        1:07.57    1:06.72  
       32.48    34.24                  
  2 Wheatley, James        13 Mt Kelly          1:08.42    1:08.59  
       33.13    35.46                  
  3 Edwards, Owain         13 Weston S M        1:09.21    1:09.20  
       34.07    35.13                  
  4 Hart, Ivan             13 S Wilts CC        1:10.67    1:09.76  
       34.34    35.42                  
  5 Denning, Jude          13 Boldmere          1:11.10    1:10.32  
       33.98    36.34                  
  6 Lee, Ethan             13 Co Cardiff        1:14.70    1:11.02  
       34.65    36.37                  
  7 Hunter-Clarke, Finley  13 Street            1:11.63    1:11.73  
       34.72    37.01                  
  8 Lee, Tristan           13 Co Cardiff        1:14.00    1:12.29  
       35.51    36.78                  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Collins, Charlie       13 Wigan Best        1:10.87    1:12.54  
       34.71    37.83                  
 10 Barnett, Jacob         13 Co Cardiff        1:15.22    1:13.39  
       36.16    37.23                  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Kassan, Veer           13 Co Milton K       1:16.13    1:13.69  
       36.30    37.39                  
 12 Jenkins, Richard       13 Millfield         1:12.49    1:13.88  
       36.42    37.46                  
 13 John, Finlay           13 Rct Squad         1:13.31    1:14.02  
       35.46    38.56                  
 14 Edwards, Samuel        13 NexusValleys      1:19.90    1:14.35  
       36.55    37.80                  
 15 Leckonby, Dairhys      13 Swansea Aq        1:15.88    1:14.74  
       36.74    38.00                  
 16 Atkins, Jack           13 Boldmere          1:11.14    1:14.90  
       35.88    39.02                  
 17 Broadhurst, Jamie      13 Co Leeds          1:15.47    1:15.27  
       36.36    38.91                  
 18 Jones, Osian           13 Wrexham           1:15.97    1:16.31  
       37.69    38.62                  
 19 Price-Davies, Owen     13 Brecon            1:18.07    1:16.69  
       37.17    39.52                  
 20 Wood, Peter            13 Co Hereford       1:18.90    1:17.97  
       37.56    40.41                  
 21 Carver, Wil            13 Swansea Aq        1:18.97    1:19.00  
       39.40    39.60                  
 22 Peacock, James         13 Co Peterboro      1:19.40    1:19.02  
       37.75    41.27                  
 23 Williams, Ralph        13 Buckley           1:18.00    1:19.47  
       38.66    40.81                  
 24 Lloyd Lewis, Cemlyn    13 Chirk             1:19.04    1:20.05  
       38.15    41.90                  
 25 Markov, Nikita         13 Camden Swiss      1:19.62    1:20.10  
       38.85    41.25                  
 26 McLain, Archie         13 Heads Valley      1:18.97    1:20.62  
       39.24    41.38                  
 27 Lale, Harvey           13 Torfaen D         1:20.11    1:20.71  
       38.97    41.74                  
 28 West, Zac              13 Pembs Cty         1:19.33    1:20.97  
       38.53    42.44                  
 29 Gusthoff, Philip       13 Co Milton K       1:19.90    1:21.38  
       39.19    42.19                  
 30 Fowler, Joseph         13 Rct Squad         1:20.30    1:21.59  
       39.50    42.09                  
 31 Thomas, Shay           13 Conwy             1:21.50    1:21.72  
       41.27    40.45                  
 -- James, Tristyn         13 Co Cardiff        1:07.85         DQ  
       32.90    35.38                  
 -- Major, Sebastian       13 Co Newport        1:15.11         NS  
 -- Goodwin, Jacob         13 Co Leeds          1:16.18         NS  
 
 Event 7  Boys 14 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Merriman, Ben          14 Torfaen D         1:06.81    1:06.01  
       32.12    33.89                  
  2 Arch, Rhydian          14 Co Cardiff        1:07.04    1:06.59  
       32.72    33.87                  
  3 Hughes, Cian           14 Co Cardiff        1:08.38    1:06.86  
       32.66    34.20                  
  4 Fox-Wiltshire, Benjam  14 Co Newport        1:07.33    1:07.06  
       32.99    34.07                  
  5 Platt, Jake            14 Conwy             1:09.15    1:09.21  
       33.49    35.72                  
  6 Chen Callcott, Bruce   14 Nofio Clwyd       1:11.49    1:10.03  
       33.45    36.58                  
  7 Chou, Nevan            14 Bromley           1:12.11    1:10.06  
       33.61    36.45                  
  8 Keenan, Brandon        14 Co Newport        1:11.99    1:10.22  
       33.98    36.24                  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Cole, Toby             14 Swansea Aq        1:12.09    1:10.45  
       34.95    35.50                  
 10 Burkett, Maximus       14 Swansea Aq        1:12.04    1:10.47  
       33.71    36.76                  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Taylor, Adam           14 Wrexham           1:11.60    1:10.53  
       34.00    36.53                  
 12 Almadin, Carmelo       14 Wycombe Dist      1:17.92    1:11.67  
       35.16    36.51                  
 13 Emmett, Samuel         14 Co Leeds          1:10.34    1:11.95  
       34.87    37.08                  
 14 Wren, Nathan           14 Nofio Clwyd       1:09.23    1:12.04  
       34.64    37.40                  
 15 Newton, Oscar          14 Torfaen D         1:14.81    1:12.34  
       35.71    36.63                  
 16 Gwynne-Jones, Dylan    14 Nofio S Gar       1:10.36    1:12.48  
       34.33    38.15                  
 17 Isaacs, Tomos          14 Rct Squad         1:16.30    1:12.51  
       34.27    38.24                  
 18 Firth, Henry           14 Co Leeds          1:14.02    1:12.56  
       35.68    36.88                  
 19 Schmidt, Hans          14 Pembs Cty         1:13.50    1:13.02  
       35.17    37.85                  
 20 Davies, Anthony        14 Millfield         1:14.00    1:13.17  
       35.53    37.64                  
 21 Heath, Alexander       14 Rushmoor Ryl      1:12.67    1:13.44  
       35.57    37.87                  
 22 Andrews, Rory          14 Pembs Cty         1:11.66    1:13.59  
       35.67    37.92                  
 23 Thomas, Rhys           14 Swansea Aq        1:15.39    1:13.68  
       36.28    37.40                  
 24 Madden, William        14 Staines           1:10.78    1:13.79  
       35.68    38.11                  
 25 Pritchard, Tomos       14 Swim Gwynedd      1:18.45    1:13.93  
       35.81    38.12                  
 26 Sell, Jacob            14 Co Bristol        1:12.91    1:13.96  
       35.82    38.14                  
 27 Knowles, Elis          14 Leatherhead       1:19.58    1:14.14  
       36.65    37.49                  
 28 Goodwin, Samuel        14 Co Hereford       1:16.42    1:14.43  
       36.32    38.11                  
 29 Conlon, Aled           14 Nofio S Gar       1:16.53    1:15.59  
       36.13    39.46                  
 30 Maclarg-Bateman, Jame  14 Caerphilly        1:21.29    1:16.19  
       37.29    38.90                  
 31 Coulson, Evan          14 Torfaen D         1:14.18    1:16.30  
       36.75    39.55                  
 32 Smith, Joshua          14 Co Peterboro      1:15.05    1:16.81  
       37.25    39.56                  
 33 Francis, Woody         14 Swansea Aq        1:19.19    1:17.03  
       37.79    39.24                  
 34 Cressey-Rodgers, Ioan  14 Carmarthen        1:20.61    1:17.16  
       37.27    39.89                  
 35 Burch, Joshua          14 Wycombe Dist      1:15.11    1:17.29  
       37.54    39.75                  
 36 Roberts, Rhys          14 Holywell          1:16.20    1:17.69  
       37.95    39.74                  
 37 Griffith, Noa          14 Rct Squad         1:19.82    1:17.84  
       38.07    39.77                  
 38 Rosser, Dewi           14 Torfaen D         1:20.28    1:18.19  
       37.90    40.29                  
 39 Price, Toby            14 Pembs Cty         1:18.84    1:18.31  
       38.38    39.93                  
 40 Dobbing, Andrew        14 Bebington         1:17.30    1:19.36  
       38.70    40.66                  
 41 Coulson, Joel          14 Co Peterboro      1:19.70    1:20.59  
       39.01    41.58                  
 -- Griffiths, William     14 Buckley           1:18.70         NS  
 -- Bacon, William         14 Co Leeds          1:18.29         NS  
 -- Tasker, Gethin         14 Rct Squad         1:18.20         NS  
 
 Event 7  Boys 15 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Edwards, Kaden         15 Co Cardiff        1:05.61    1:04.30  
       30.94    33.36                  
  2 Morgan, Dylan          15 Nofio S Gar       1:04.71    1:04.94  
       31.35    33.59                  
  3 White, Henry           15 Pembs Cty         1:07.03    1:05.29  
       31.51    33.78                  
  4 Dicks, Nathan          15 Co Bristol        1:05.42    1:05.50  
       32.08    33.42                  
  5 Chen, William          15 Camden Swiss      1:05.48    1:05.55  
       31.60    33.95                  
  6 Cheetham-Marchionne,   15 Bristol Hen       1:05.25    1:05.69  
       31.65    34.04                  
  7 Plant, Thomas          15 Harrogate         1:06.82    1:06.38  
       32.22    34.16                  
  8 Blackwell, Ieuan       15 Carnforth         1:06.57    1:06.60  
       31.85    34.75                  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Sturley, Toby          15 Pembs Cty         1:05.94    1:07.21  
       33.05    34.16                  
 10 Wisden, Dylan          15 Bridgend Cty      1:06.24    1:07.93  
       33.05    34.88                  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Thomas, Morgan         15 Mt Kelly          1:11.33    1:08.26  
       33.37    34.89                  
 12 Rhys, Iago             15 Swim Gwynedd      1:09.32    1:08.51  
       33.62    34.89                  
 13 Treharne, Zack         15 Co Peterboro      1:08.44    1:08.54  
       33.03    35.51                  
 14 Williams, Finlay       15 Co Leeds          1:09.11    1:09.18  
       34.63    34.55                  
 15 Doyle, Oliver          15 Reading           1:11.82    1:09.54  
       33.52    36.02                  
 16 Leach, Cameron         15 Worcester         1:11.06    1:09.88  
       33.93    35.95                  
 17 Stacey, Joseph         15 Torfaen D         1:17.22    1:10.03  
       33.53    36.50                  
 18 Smith, Morgan          15 Co Oxford         1:12.41    1:10.59  
       33.40    37.19                  
 19 Wilkinson, Benjamin    15 Mt Kelly          1:14.36    1:10.82  
       33.58    37.24                  
 20 Tong, Solomon          15 Co Cardiff        1:12.86    1:11.99  
       35.38    36.61                  
 21 Gorman, Joseph         15 Aberystwyth       1:12.70    1:12.21  
       34.66    37.55                  
 22 Jordan, Liam           15 Exeter City       1:12.00    1:12.39  
       35.01    37.38                  
 23 Wingrave-Rix, Harvey   15 Swansea Aq        1:13.00    1:13.65  
       34.95    38.70                  
 24 Senior, Jack           15 Co Leeds          1:14.32    1:13.77  
       36.34    37.43                  
 25 Sowden, Francis        15 Co Bristol        1:13.99    1:13.92  
       35.68    38.24                  
 26 Havard, Dylan          15 Heads Valley      1:17.70    1:14.74  
       36.22    38.52                  
 27 Silvestri, Angelo      15 Staines           1:17.50    1:15.64  
       37.13    38.51                  
 28 Partridge, Rhys        15 Llanelli          1:13.30    1:15.79  
       37.26    38.53                  
 29 Doran, Beau            15 Staines           1:16.06    1:17.44  
       37.95    39.49                  
 30 Benton, Ethan          15 Wrexham           1:17.10    1:19.02  
       36.82    42.20                  
 -- Wood, Charles          15 Boldmere          1:12.69         DQ  
       34.83    37.13                  
 -- Rodriguez, Antonio     15 Swansea Aq        1:03.78         NS  
 -- Jones, Jacob           15 Rct Squad         1:12.10         NS  
 
 Event 7  Boys 16 Year Olds 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Knight, Jack           16 Co Newport        1:01.60    1:01.86  
       29.97    31.89                  
  2 Smart, Connor          16 Swansea Aq        1:06.80    1:03.59  
       31.34    32.25                  
  3 Hughes, Ioan           16 Swim Gwynedd      1:05.15    1:04.18  
       30.45    33.73                  
  4 Murray, Adam           16 Co Cardiff        1:03.11    1:04.82  
       31.19    33.63                  
  5 Hancock, Carwyn        16 Nofio S Gar       1:06.18    1:05.45  
       32.39    33.06                  
  6 Chan, Jamie            16 Buckley           1:05.36    1:05.93  
       31.80    34.13                  
  7 Winn, Zachariah        16 Nofio Clwyd       1:09.97    1:06.55  
       32.06    34.49                  
  8 Batt, Zane             16 Hoddesdon         1:06.25    1:06.90  
       32.68    34.22                  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Palmer, Joseph         16 Leatherhead       1:09.58    1:07.11  
       32.54    34.57                  
 10 Greenway, Morgan       16 Swansea Aq        1:10.04    1:07.43  
       32.85    34.58                  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Ellis-Sixsmith, Ethan  16 Nofio Clwyd       1:10.00    1:07.68  
       32.31    35.37                  
 12 Salmon, Carwyn         16 Rct Squad         1:08.71    1:08.26  
       33.06    35.20                  
 13 Wells, Lewis           16 Neath             1:08.29    1:08.34  
       33.32    35.02                  
 14 Knowles, Tomos         16 Leatherhead       1:11.25    1:09.00  
       33.28    35.72                  
 15 Stone, Lloyd           16 Dinnaton          1:10.65    1:09.34  
       33.20    36.14                  
 16 Delahay, Ioan          16 Oswestry Ott      1:11.65    1:12.18  
       34.80    37.38                  
 17 Hall, Lewis            16 Denbig DT         1:12.59    1:12.26  
       34.71    37.55                  
 18 Davies, Joshua         16 Co Cardiff        1:13.11    1:12.67  
       34.51    38.16                  
 19 Jones, Danny           16 Co Newport        1:13.92    1:13.39  
       34.91    38.48                  
 20 Markov, Daniel         16 Camden Swiss      1:12.30    1:15.79  
       35.63    40.16                  
 
 Event 7  Boys 17 & Over 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Turner, Harry          20 Swansea Uni         58.77      58.69  
       27.83    30.86                  
  2 Ryley, William         21 Bath Univ           58.00      58.98  
       28.82    30.16                  
  3 Chooyin, Benjamin      17 Co Cardiff          59.33      59.63  
       28.86    30.77                  
  4 Edwards, Rhys          17 Swansea Aq          59.93      59.79  
       28.91    30.88                  
  5 Garden, Thomas         20 Swansea Uni       1:00.00    1:00.37  
       28.60    31.77                  
  6 Raffill, Mathew        19 SurreyUni SC      1:01.78    1:01.38  
       30.04    31.34                  
  7 Williams, George       18 Soundwell         1:01.48    1:01.42  
       30.07    31.35                  
  8 Savva, Theo            17 Co Cardiff        1:02.62    1:01.45  
       29.39    32.06                  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Houghton, Oliver       21 Warrington W      1:01.29    1:02.47  
       29.92    32.55                  
 10 Wollaston, Callum      18 Cheshunt          1:03.01    1:02.53  
       30.40    32.13                  
 -----------------------------------------------------------------
 11 Brunsdon, Evan         18 Weston S M        1:02.26    1:02.60  
       30.46    32.14                  
 12 Boladz, Thomas         20 Torfaen D         1:02.66    1:03.75  
       30.55    33.20                  
 13 Green, Joel            19 Hemel Hemp        1:05.02    1:04.42  
       31.73    32.69                  
 14 Sida, Daniel           18 Killerwhales      1:06.66    1:04.84  
       31.76    33.08                  
 15 Allen, Christian       17 Co Liverpool      1:04.06    1:05.18  
       31.35    33.83                  
 16 Broome, Jamie          17 Co Leeds          1:05.64    1:05.28  
       31.72    33.56                  
 17 Rothwell, Matthew      17 Co Peterboro      1:05.43    1:05.30  
       31.93    33.37                  
 18 Tapsell, Joshua        19 Melton M'Bry      1:05.90    1:05.35  
       31.98    33.37                  
 19 Morgan, Huw            18 Leatherhead       1:06.36    1:06.58  
       32.49    34.09                  
 20 Davies, Samuel         19 Neath             1:07.64    1:07.06  
       32.29    34.77                  
 21 Langman, George        17 Weston S M        1:12.57    1:09.38  
       33.43    35.95                  
 22 Jenkins, Ellis         17 Rct Squad         1:12.28    1:09.45  
       32.73    36.72                  
 23 Davidson, Archie       18 Tewkesbury        1:07.50    1:09.80  
       33.35    36.45                  
 24 Hunt, Tobias           18 Bridgend Cty      1:08.15    1:10.07  
       33.64    36.43                  
 25 Hughes, Tyler          17 Wrexham           1:11.26    1:12.01  
       34.86    37.15                  
 26 #Piggott, Tom X        19 Oswestry Ott      1:14.83    1:13.72  
       36.15    37.57                  
 27 Dunning, Luke          17 Llanelli          1:13.16    1:13.94  
       34.64    39.30                  
 28 Bowers, Benjamin       17 Bebington         1:13.47    1:14.51  
       36.17    38.34                  
 29 Chan, Cameron Li       17 Nofio Clwyd       1:09.90    1:14.94  
       35.67    39.27                  
 -- Brame, Mathew          18 Swim Gwynedd      1:03.48         NS