Wales National Pool - Site License             31/07/2019 - 5:01 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2019 - 29/07/2019 to 02/08/2019     
 
 Event 16  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Thomas, Dewi           12 Pembs Cty         2:47.35    2:36.30  
       38.39    40.10    39.89    37.92
  2 Whittleston, Oliver    12 Co Leeds          2:46.30    2:38.64  
       39.73    40.88    39.81    38.22
  3 Rosenberg, Theodore    12 Co Leeds          2:43.15    2:41.07  
       38.40    41.32    41.73    39.62
  4 Norman, Henry          12 Saxon Crown       2:41.30    2:45.19  
       38.61    42.44    42.84    41.30
  5 Southwood, Charlie     12 Torfaen D         2:46.40    2:46.22  
       38.35    43.19    43.83    40.85
  6 Edwards, Dion          12 Swim Gwynedd      2:56.80    2:49.35  
       40.05    43.45    44.32    41.53
  7 Staines, Oren          12 Bourne End        2:39.00    2:49.53  
       39.32    42.80    43.76    43.65
  8 Owen, William          12 Windsor           2:48.78    2:49.57  
       39.10    43.42    44.66    42.39
 -----------------------------------------------------------------
  9 Williams, Gethin       12 Wrexham           2:52.67    2:49.74  
       40.39    42.93    43.79    42.63
 10 Evans, Aled            12 Pontypridd        2:56.30    2:50.22  
       39.27    43.49    45.27    42.19
 -----------------------------------------------------------------
 11 Miceta, Damian         12 Camden Swiss      3:08.10    2:54.92  
       41.37    45.36    45.38    42.81
 12 Sheppard, Rhydian      12 Co Cardiff        2:51.37    2:55.20  
       41.18    44.48    45.18    44.36
 13 Evans, Ieuan           12 Conwy             2:57.90    2:55.40  
       41.01    45.54    45.41    43.44
 14 Nashed, Mohamed        12 Conwy             3:13.70    2:55.64  
       40.71    45.97    45.91    43.05
 15 Upton-Boorman, Liam    12 Carmarthen        2:57.20    2:56.26  
       42.14    45.53    46.42    42.17
 16 Parker, Matthew        12 Conwy             3:09.60    2:56.82  
       42.58    45.36    45.98    42.90
 17 Jones, Harrison        12 Bridgend Cty      2:57.86    2:57.50  
       42.14    44.69    47.76    42.91
 18 Morgan, Lewis          12 Bridgend Cty      3:01.43    2:57.72  
       42.32    45.30    47.86    42.24
 19 Clarke, Henry          12 Swansea Aq        3:03.08    2:59.22  
       42.52    46.22    46.01    44.47
 20 Dyer, Luke             12 Co Leeds          2:58.95    3:01.76  
       43.26    46.74    46.25    45.51
 21 Evans, Isaac           12 Co Hereford       3:15.28    3:06.10  
       43.28    48.47    49.05    45.30
 22 Price, Ellis           12 Pontypridd        3:05.46    3:07.48  
       42.49    48.53    49.06    47.40
 -- Davies, Sean           12 Conwy             3:08.60         DQ  
       42.27    45.76    46.05    43.50
 -- Parsons, Joseph        12 Co Cardiff        2:37.75         DQ  
       38.08    40.47    41.34    40.18
 -- Bird, Charles          12 Chirk             3:16.48         DQ  
       44.15    47.28    47.62    45.09
 -- Steele, Oliver         12 Co Leeds          2:55.64         DQ  
       40.72    44.82    43.57    42.60
 
 Event 16  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Edwards, Owain         13 Weston S M        2:35.34    2:30.55  
       35.02    38.69    39.32    37.52
  2 Collins, Charlie       13 Wigan Best        2:31.79    2:30.74  
       34.59    38.23    39.62    38.30
  3 Denning, Jude          13 Boldmere          2:35.60    2:32.72  
       35.16    39.17    39.06    39.33
  4 Lee, Ethan             13 Co Cardiff        2:44.81    2:34.65  
       36.90    39.67    39.48    38.60
  5 Wheatley, James        13 Mt Kelly          2:27.59    2:34.88  
       35.17    39.46    40.57    39.68
  6 Finch, Nicholas        13 Camden Swiss      2:36.68    2:35.05  
       36.45    40.29    39.35    38.96
  7 John, Finlay           13 Rct Squad         2:36.72    2:36.20  
       35.98    39.55    40.80    39.87
  8 Edwards, Samuel        13 NexusValleys      2:39.18    2:37.63  
       37.02    39.83    41.04    39.74
 -----------------------------------------------------------------
  9 Broadhurst, Jamie      13 Co Leeds          2:40.39    2:38.01  
       37.68    41.31    41.01    38.01
 10 Kassan, Veer           13 Co Milton K       2:42.19    2:38.32  
       35.97    39.84    41.55    40.96
 -----------------------------------------------------------------
 11 Price-Davies, Owen     13 Brecon            2:40.75    2:39.32  
       37.24    40.99    42.42    38.67
 12 Jones, Osian           13 Wrexham           2:39.90    2:40.06  
       38.62    41.14    41.92    38.38
 13 Carver, Wil            13 Swansea Aq        2:44.86    2:46.26  
       39.73    41.79    42.42    42.32
 14 Mackenzie, Charlie     13 Co Coventry       2:43.03    2:46.56  
       39.15    43.20    42.43    41.78
 15 Williams, Cai          13 Bridgend Cty      2:50.66    2:48.14  
       40.31    41.82    43.81    42.20
 16 Gusthoff, Philip       13 Co Milton K       2:50.94    2:48.69  
       39.34    42.91    44.38    42.06
 17 Rogers, Anthony        13 Neath             2:47.43    2:49.62  
       40.82    43.34    44.75    40.71
 18 Lale, Harvey           13 Torfaen D         2:54.07    2:52.09  
       40.87    44.71    44.51    42.00
 -- Williams, Ralph        13 Buckley           2:48.80         DQ  
       40.35    44.24    45.21    39.80
 -- Jenkins, Richard       13 Millfield         2:35.55         NS  
 -- Atkins, Jack           13 Boldmere          2:39.99         NS  
 
 Event 16  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Fox-Wiltshire, Benjam  14 Co Newport        2:26.83    2:22.92  
       33.90    36.75    36.76    35.51
  2 James, Harley          14 Co Cardiff        2:27.54    2:24.98  
       33.75    36.31    37.35    37.57
  3 Hughes, Cian           14 Co Cardiff        2:28.58    2:26.77  
       33.93    36.89    37.95    38.00
  4 Hewitt, Harry          14 Swansea Aq        2:30.18    2:27.17  
       34.61    37.11    38.29    37.16
  5 Taylor, Adam           14 Wrexham           2:28.87    2:27.18  
       34.65    37.16    38.20    37.17
  6 Robertson-Moro, Loren  14 Exeter City       2:26.57    2:27.24  
       34.36    37.37    37.85    37.66
  7 Platt, Jake            14 Conwy             2:27.29    2:27.50  
       34.75    37.85    38.30    36.60
  8 Keenan, Brandon        14 Co Newport        2:31.13    2:29.81  
       35.10    38.30    39.11    37.30
 -----------------------------------------------------------------
  9 Firth, Henry           14 Co Leeds          2:30.63    2:30.43  
       36.17    38.36    37.97    37.93
 10 Neaves, Archie         14 Ellesmere Co      2:29.39    2:31.24  
       36.68    38.87    38.14    37.55
 -----------------------------------------------------------------
 11 O Brien, Joshua        14 Co Cardiff        2:31.50    2:31.59  
       37.66    38.13    38.31    37.49
 12 Isaacs, Tomos          14 Rct Squad         2:36.45    2:33.38  
       35.17    40.27    39.95    37.99
 13 Madden, William        14 Staines           2:30.36    2:34.59  
       36.29    39.05    39.46    39.79
 14 Heath, Alexander       14 Rushmoor Ryl      2:36.62    2:34.70  
       35.81    40.47    40.01    38.41
 15 Emmett, Samuel         14 Co Leeds          2:31.35    2:35.10  
       36.41    39.42    40.09    39.18
 16 Wren, Nathan           14 Nofio Clwyd       2:31.87    2:35.84  
       35.90    38.77    40.35    40.82
 17 Davies, Anthony        14 Millfield         2:35.43    2:35.93  
       37.37    40.55    39.11    38.90
 18 Andrews, Rory          14 Pembs Cty         2:34.97    2:37.00  
       36.97    39.58    40.61    39.84
 19 Knowles, Elis          14 Leatherhead       2:33.70    2:37.88  
       37.62    40.42    39.79    40.05
 20 Coulson, Evan          14 Torfaen D         2:37.03    2:38.93  
       36.40    41.09    41.97    39.47
 21 Newton, Oscar          14 Torfaen D         2:43.68    2:39.05  
       37.88    40.77    40.58    39.82
 22 Cressey-Rodgers, Ioan  14 Carmarthen        2:47.73    2:39.80  
       37.90    40.19    41.33    40.38
 23 Thomas, Rhys           14 Swansea Aq        2:40.20    2:40.02  
       37.61    41.21    42.23    38.97
 24 Conlon, Aled           14 Nofio S Gar       2:46.07    2:43.26  
       37.30    40.60    42.65    42.71
 25 Goodwin, Samuel        14 Co Hereford       2:43.20    2:43.70  
       37.37    42.03    42.47    41.83
 26 Dobbing, Andrew        14 Bebington         2:41.72    2:44.84  
       39.31    42.54    43.47    39.52
 27 Burch, Joshua          14 Wycombe Dist      2:42.02    2:46.49  
       38.93    42.68    42.83    42.05
 -- Smith, Joshua          14 Co Peterboro      2:37.60         DQ  
       37.31    41.18    42.13    40.09
 -- Green, Alexander       14 Cirencester       2:49.97         NS  
 
 Event 16  Boys 15 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Dicks, Nathan          15 Co Bristol        2:21.75    2:22.64  
       32.99    36.61    37.33    35.71
  2 Cheetham-Marchionne,   15 Bristol Hen       2:21.63    2:22.85  
       32.45    35.94    37.63    36.83
  3 Plant, Thomas          15 Harrogate         2:24.06    2:24.47  
       33.17    36.08    37.78    37.44
  4 Chen, William          15 Camden Swiss      2:23.41    2:25.14  
       33.21    37.47    38.55    35.91
  5 Staines, Luca          15 Wycombe Dist      2:29.02    2:25.58  
       34.14    36.81    37.65    36.98
  6 Williams, Finlay       15 Co Leeds          2:24.52    2:27.82  
       34.81    37.09    38.47    37.45
  7 Wisden, Dylan          15 Bridgend Cty      2:26.32    2:28.28  
       33.73    37.53    38.67    38.35
  8 Blackwell, Ieuan       15 Carnforth         2:26.79    2:28.47  
       33.23    37.57    39.02    38.65
 -----------------------------------------------------------------
  9 Sturley, Toby          15 Pembs Cty         2:23.63    2:28.81  
       34.01    38.06    39.07    37.67
 10 Doyle, Oliver          15 Reading           2:34.38    2:29.09  
       35.05    38.44    38.42    37.18
 -----------------------------------------------------------------
 11 Thomas, Morgan         15 Mt Kelly          2:35.05    2:31.00  
       34.70    38.75    38.81    38.74
 12 Monk, Daniel           15 Harlow Pen        2:35.81    2:31.09  
       35.27    39.68    39.38    36.76
 13 Wood, Charles          15 Boldmere          2:32.58    2:33.72  
       36.24    39.31    39.47    38.70
 14 Smith, Morgan          15 Co Oxford         2:37.17    2:33.86  
       35.37    39.88    40.86    37.75
 15 Senior, Jack           15 Co Leeds          2:35.97    2:35.00  
       36.78    39.48    39.75    38.99
 16 Silvestri, Angelo      15 Staines           2:40.10    2:42.12  
       39.18    40.85    41.22    40.87
 17 Piggott, Callum        15 Oswestry Ott      2:50.71    2:44.54  
       36.98    42.77    42.81    41.98
 -- Leach, Cameron         15 Worcester         2:31.38         DQ  
       35.93    37.65    38.94    38.17
 -- Rodriguez, Antonio     15 Swansea Aq        2:19.56         NS  
 -- Isaacs, Oliver         15 Kent Weald        2:34.70         NS  
 -- Havard, Dylan          15 Heads Valley      2:42.30         NS  
 
 Event 16  Boys 16 Year Olds 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Hughes, Ioan           16 Swim Gwynedd      2:20.81    2:19.36  
       31.43    35.42    36.68    35.83
  2 Murray, Adam           16 Co Cardiff        2:18.03    2:22.04  
       32.73    36.37    37.43    35.51
  3 Hancock, Carwyn        16 Nofio S Gar       2:23.60    2:22.92  
       32.83    36.04    37.56    36.49
  4 Batt, Zane             16 Hoddesdon         2:18.55    2:22.98  
       32.90    36.39    37.18    36.51
  5 Palmer, Joseph         16 Leatherhead       2:32.22    2:23.24  
       33.55    35.69    36.85    37.15
  6 Winn, Zachariah        16 Nofio Clwyd       2:22.50    2:25.87  
       33.12    36.49    37.83    38.43
  7 Ellis-Sixsmith, Ethan  16 Nofio Clwyd       2:29.62    2:26.65  
       35.20    37.55    37.64    36.26
  8 Greenway, Morgan       16 Swansea Aq        2:32.49    2:28.83  
       33.70    38.33    40.42    36.38
 -----------------------------------------------------------------
  9 Knowles, Tomos         16 Leatherhead       2:33.91    2:29.11  
       34.13    37.24    39.22    38.52
 10 Stone, Lloyd           16 Dinnaton          2:36.61    2:32.62  
       35.50    38.32    39.93    38.87
 -----------------------------------------------------------------
 11 Davies, Joshua         16 Co Cardiff        2:41.06    2:37.88  
       36.87    39.11    41.07    40.83
 12 Wharton, Aaron         16 RichmondDale      2:33.50    2:39.29  
       37.63    40.59    40.51    40.56
 -- Thomas, Callum         16 Co Cardiff        2:35.08         NS  
 -- Jones, Danny           16 Co Newport        2:34.40         NS  
 
 Event 16  Boys 17 & Over 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Brunsdon, Evan         18 Weston S M        2:12.39    2:14.66  
       31.26    33.61    34.90    34.89
  2 Speakman, Zachariah    17 Nofio Clwyd       2:10.47    2:15.26  
       32.21    34.27    34.88    33.90
  3 Williams, George       18 Soundwell         2:15.67    2:15.27  
       30.90    34.87    35.06    34.44
  4 Wollaston, Callum      18 Cheshunt          2:14.80    2:16.70  
       32.02    35.46    35.27    33.95
  5 Broome, Jamie          17 Co Leeds          2:22.26    2:19.47  
       33.05    35.50    35.81    35.11
  6 Price, Dafydd          19 Torfaen D         2:24.96    2:20.23  
       32.33    36.14    36.14    35.62
  7 Sida, Daniel           18 Killerwhales      2:24.04    2:21.76  
       32.70    35.50    37.07    36.49
  8 Green, Joel            19 Hemel Hemp        2:16.80    2:24.67  
       34.78    37.46    37.57    34.86
 -----------------------------------------------------------------
  9 Davidson, Archie       18 Tewkesbury        2:22.30    2:27.17  
       33.60    37.77    37.97    37.83
 10 Gill, Ajai             17 Wycombe Dist      2:28.87    2:30.61  
       34.15    37.98    39.77    38.71
 -----------------------------------------------------------------
 11 Jenkins, Ellis         17 Rct Squad         2:30.50    2:32.58  
       33.88    38.53    40.12    40.05
 12 Hughes, Tyler          17 Wrexham           2:33.73    2:33.59  
       36.23    39.39    39.84    38.13
 13 Dunning, Luke          17 Llanelli          2:35.63    2:40.13  
       35.71    40.86    41.80    41.76
 -- Lawman, Lucas          17 Team Bath AS      2:21.01         NS  
 -- Brame, Mathew          18 Swim Gwynedd      2:14.75         NS  
 -- #Davies, Rhys          18 Pembs Cty         2:13.94         NS  
 -- Rothwell, Matthew      17 Co Peterboro      2:19.85         NS