Wales National Pool - Site License             01/08/2019 - 5:03 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2019 - 29/07/2019 to 02/08/2019     
 
 Event 25  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Raw, James             12 Ellesmere Co      2:16.88    2:13.21  
       30.86    33.91    34.58    33.86
  2 Whittleston, Oliver    12 Co Leeds          2:21.06    2:18.07  
       31.84    35.16    36.05    35.02
  3 James, Ioan            12 Bridgend Cty      2:19.97    2:19.17  
       31.96    35.07    36.45    35.69
  4 Thomas, Dewi           12 Pembs Cty         2:34.30    2:22.63  
       32.90    36.93    37.22    35.58
  5 Maamoun, Omar          12 Boldmere          2:29.17    2:22.98  
       32.86    36.90    37.55    35.67
  6 Brooks, George         12 Co Leeds          2:32.52    2:23.51  
       33.30    36.61    37.11    36.49
  7 Rosenberg, Theodore    12 Co Leeds          2:28.88    2:23.68  
       33.15    36.90    37.93    35.70
  8 Brero, Leonardo        12 Camden Swiss      2:26.41    2:25.00  
       33.60    37.85    37.41    36.14
 -----------------------------------------------------------------
  9 Bohm, Lucas            12 Camden Swiss      2:27.80    2:26.72  
       33.44    37.84    39.21    36.23
 10 Norman, Henry          12 Saxon Crown       2:26.78    2:27.36  
       34.14    37.73    38.86    36.63
 -----------------------------------------------------------------
 11 Morgan, Lewis          12 Bridgend Cty      2:23.97    2:28.62  
       33.82    37.58    39.73    37.49
 12 Southwood, Charlie     12 Torfaen D         2:36.67    2:29.97  
       34.66    40.02    38.13    37.16
 13 Steele, Oliver         12 Co Leeds          2:32.96    2:30.80  
       35.19    39.78    39.19    36.64
 14 Rescigno, Alberto      12 Co Cardiff        2:34.86    2:30.81  
       36.03    39.20    39.37    36.21
 15 Dyer, Luke             12 Co Leeds          2:36.79    2:33.72  
       35.52    39.54    40.62    38.04
 16 Williams, Gethin       12 Wrexham           2:43.94    2:34.13  
       36.78    39.44    39.91    38.00
 17 Miceta, Damian         12 Camden Swiss      2:36.16    2:34.24  
       34.51    40.27    41.68    37.78
 18 Evans, Aled            12 Pontypridd        2:43.44    2:34.74  
       36.20    39.86    40.61    38.07
 19 Hughes, Math           12 Swim Gwynedd      2:41.30    2:36.14  
       35.65    40.68    41.56    38.25
 20 Witchell, Rhys         12 Co Cardiff        2:37.91    2:38.29  
       35.56    40.06    41.15    41.52
 21 Hardy, Dewi            12 Wrexham           2:51.20    2:38.30  
       35.96    41.38    41.41    39.55
 22 Russell, Evan Thomas   12 Flint             2:54.45    2:39.84  
       37.01    41.44    42.92    38.47
 23 Davies, Sean           12 Conwy             2:52.50    2:40.06  
       36.97    41.72    42.12    39.25
 24 Upton-Boorman, Liam    12 Carmarthen        2:47.20    2:41.04  
       37.04    41.45    42.39    40.16
 25 Cressey-Rodgers, Huw   12 Carmarthen        2:56.80    2:41.25  
       37.14    40.80    42.67    40.64
 26 Evans, Isaac           12 Co Hereford       2:50.58    2:41.92  
       37.47    41.34    42.90    40.21
 27 Fletcher, Owen         12 Pembs Cty         2:49.69    2:42.37  
       37.23    43.41    42.42    39.31
 28 Newton, James          12 Torfaen D         2:49.03    2:43.78  
       37.55    41.18    43.59    41.46
 29 Cribb, Tobie           12 Caerphilly        2:48.87    2:44.10  
       37.00    42.60    43.22    41.28
 30 Teasdale, Oliver       12 Swim Gwynedd      2:53.40    2:50.13  
       39.79    44.56    43.94    41.84
 31 Jones, Harrison        12 Bridgend Cty      2:56.70    2:52.91  
       36.61    44.43    48.37    43.50
 -- Thapa, Finlay          12 Aberystwyth       2:43.20         DQ  
       35.77    40.92    44.95    41.53
 
 Event 25  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Jones, Carwyn          13 Co Cardiff        2:09.79    2:06.69  
       28.72    32.16    33.43    32.38
  2 James, Tristyn         13 Co Cardiff        2:11.06    2:11.00  
       30.02    33.49    34.51    32.98
  3 Denning, Jude          13 Boldmere          2:18.55    2:14.44  
       31.53    34.33    34.77    33.81
  4 Wheatley, James        13 Mt Kelly          2:12.69    2:15.19  
       30.12    34.04    36.05    34.98
  5 Edwards, Owain         13 Weston S M        2:17.20    2:15.22  
       31.29    35.03    35.18    33.72
  6 Lee, Tristan           13 Co Cardiff        2:18.68    2:16.27  
       31.28    35.63    34.74    34.62
  7 Leckonby, Dairhys      13 Swansea Aq        2:18.43    2:16.37  
       31.63    34.37    36.47    33.90
  8 Lee, Ethan             13 Co Cardiff        2:19.13    2:16.71  
       31.80    34.03    35.25    35.63
 -----------------------------------------------------------------
  9 Jenkins, Richard       13 Millfield         2:18.22    2:18.70  
       29.93    36.05    37.00    35.72
 10 Atkins, Jack           13 Boldmere          2:12.60    2:19.07  
       31.77    35.52    36.59    35.19
 -----------------------------------------------------------------
 11 Edwards, Samuel        13 NexusValleys      2:22.93    2:20.35  
       30.18    34.87    37.54    37.76
 12 Simpson, Reece         13 Co Peterboro      2:21.66    2:21.81  
       31.50    36.55    36.95    36.81
 13 Mackenzie, Charlie     13 Co Coventry       2:24.38    2:23.02  
       32.43    36.48    37.41    36.70
 14 John, Finlay           13 Rct Squad         2:26.06    2:23.82  
       33.10    36.77    37.55    36.40
 15 Peacock, James         13 Co Peterboro      2:29.82    2:24.55  
       32.85    36.70    38.19    36.81
 16 Smith, Corey           13 Co Birm'ham       2:26.74    2:24.68  
       32.18    36.62    38.03    37.85
 17 Thomas, Shay           13 Conwy             2:30.71    2:25.46  
       34.51    36.99    38.46    35.50
 18 Fowler, Joseph         13 Rct Squad         2:24.36    2:26.06  
       32.49    36.41    38.15    39.01
 19 Carver, Wil            13 Swansea Aq        2:29.50    2:29.38  
       35.07    37.03    38.33    38.95
 20 Lale, Harvey           13 Torfaen D         2:30.70    2:33.27  
       34.06    39.51    39.97    39.73
 21 Williams, Ralph        13 Buckley           2:32.00    2:34.02  
       34.71    40.49    41.23    37.59
 22 Gusthoff, Philip       13 Co Milton K       2:31.30    2:34.86  
       35.34    39.27    40.91    39.34
 -- Major, Sebastian       13 Co Newport        2:15.28         DQ  
       30.94    35.42    35.96    33.29
 -- Collins, Charlie       13 Wigan Best        2:17.72         NS  
 
 Event 25  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Arch, Rhydian          14 Co Cardiff        2:07.81    2:07.37  
       29.46    32.09    33.19    32.63
  2 Hughes, Cian           14 Co Cardiff        2:11.52    2:07.95  
       30.23    32.55    32.59    32.58
  3 James, Harley          14 Co Cardiff        2:11.27    2:08.08  
       29.15    32.40    33.34    33.19
  4 Platt, Jake            14 Conwy             2:14.46    2:10.05  
       30.11    33.28    33.77    32.89
  5 Rogers, Benjamin       14 Bo Stockton       2:11.12    2:10.18  
       30.13    33.16    33.89    33.00
  6 Geysen-Holley, Max     14 Co Cardiff        2:10.78    2:11.80  
       30.12    33.62    34.73    33.33
  7 Chen Callcott, Bruce   14 Nofio Clwyd       2:15.78    2:12.25  
       31.97    31.54    34.53    34.21
  8 Sellick, Evan          14 Co Newport        2:20.09    2:12.73  
       30.19    34.53    35.12    32.89
 -----------------------------------------------------------------
  9 Hewitt, Harry          14 Swansea Aq        2:15.75    2:12.95  
       30.02    34.04    34.87    34.02
 10 Harrand, Alexander     14 Long Eaton        2:17.96    2:13.02  
       30.45    34.05    35.22    33.30
 -----------------------------------------------------------------
 11 Rosser, Dewi           14 Torfaen D         2:15.49    2:13.30  
       30.01    33.89    35.47    33.93
 12 Neaves, Archie         14 Ellesmere Co      2:11.17    2:14.05  
       30.69    33.99    35.17    34.20
 13 Almadin, Carmelo       14 Wycombe Dist      2:17.59    2:14.28  
       31.70    34.92    35.23    32.43
 14 Kelly, Magnus          14 Mt Kelly          2:17.40    2:14.57  
       31.55    33.41    35.91    33.70
 15 Taylor, Adam           14 Wrexham           2:17.49    2:14.98  
       31.03    34.25    35.39    34.31
 16 Hedge, Thomas          14 Swansea Aq        2:18.00    2:15.66  
       30.28    33.97    35.69    35.72
 17 Davies, Anthony        14 Millfield         2:17.37    2:16.01  
       30.46    34.49    35.94    35.12
 18 Chou, Nevan            14 Bromley           2:19.10    2:16.04  
       31.56    35.62    36.22    32.64
 19 Robertson-Moro, Loren  14 Exeter City       2:14.87    2:16.19  
       31.59    34.34    35.94    34.32
 20 Andrews, Rory          14 Pembs Cty         2:13.34    2:16.25  
       30.01    34.30    36.60    35.34
 21 Froggatt, James        14 Co Birm'ham       2:18.28    2:16.35  
       31.48    35.47    35.60    33.80
 22 Pritchard, Tomos       14 Swim Gwynedd      2:21.83    2:16.66  
       31.50    34.89    36.61    33.66
 23 Taylor, Andrew         14 Co Oxford         2:21.07    2:16.83  
       31.48    33.88    36.18    35.29
 24 Newton, Oscar          14 Torfaen D         2:19.67    2:17.06  
       30.74    35.28    36.76    34.28
 25 Madden, William        14 Staines           2:21.44    2:17.66  
       31.46    34.63    36.52    35.05
 26 Firth, Henry           14 Co Leeds          2:22.64    2:18.18  
       32.06    35.22    35.69    35.21
 27 Davies, Gianni         14 Co Newport        2:14.52    2:18.32  
       30.36    33.51    37.06    37.39
 28 Addington, Samuel      14 Camden Swiss      2:26.30    2:18.81  
       30.81    35.39    37.08    35.53
 29 Catling, Finlay        14 C Dolphins        2:24.27    2:19.48  
       32.73    35.69    36.16    34.90
 30 Roberts, Rhys          14 Holywell          2:18.94    2:19.57  
       31.97    36.97    37.65    32.98
 31 Knowles, Elis          14 Leatherhead       2:20.80    2:20.41  
       31.83    36.23    36.09    36.26
 32 Price, Toby            14 Pembs Cty         2:23.23    2:21.36  
       32.19    36.00    36.99    36.18
 33 Goodwin, Samuel        14 Co Hereford       2:26.26    2:21.75  
       32.31    36.22    37.58    35.64
 34 Smart, Rhys            14 Co Cardiff        2:26.00    2:22.66  
       32.56    36.79    37.16    36.15
 35 Ingram, James          14 Heads Valley      2:27.17    2:22.83  
       31.34    36.86    37.43    37.20
 36 Smith, Joshua          14 Co Peterboro      2:24.84    2:23.07  
       32.36    36.66    37.64    36.41
 37 Eaton Sawford, Kier    14 Chirk             2:26.50    2:24.58  
       32.50    36.78    38.84    36.46
 38 Thomas, Rhys           14 Swansea Aq        2:26.61    2:25.33  
       33.06    37.15    38.66    36.46
 39 Conlon, Aled           14 Nofio S Gar       2:31.06    2:28.15  
       33.11    38.12    38.31    38.61
 -- Emmett, Samuel         14 Co Leeds          2:18.62         DQ  
       31.69    36.12    36.11    35.39
 -- Merriman, Ben          14 Torfaen D         2:07.51         NS  
 -- Tasker, Gethin         14 Rct Squad         2:21.33         NS  
 
 Event 25  Boys 15 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Rodriguez, Antonio     15 Swansea Aq        2:02.15    2:02.17  
       28.78    32.39    30.17    30.83
  2 Wilde, J J             15 Team Luton        2:02.14    2:02.52  
       28.23    31.10    31.39    31.80
  3 Davies, Gareth         15 Haringey          2:08.38    2:06.02  
       29.37    32.40    32.62    31.63
  4 Lewis, Dylan           15 Swansea Aq        2:07.29    2:06.66  
       28.90    32.45    33.89    31.42
  5 Aspinall, Harrison     15 Ellesmere Co      2:13.16    2:08.56  
       29.38    32.64    33.26    33.28
  6 Allen-Ridge, Kasey     15 Co Newport        2:08.76    2:09.45  
       29.80    32.70    33.52    33.43
  7 Monk, Daniel           15 Harlow Pen        2:08.90    2:10.03  
       29.20    32.89    34.50    33.44
  8 Wisden, Dylan          15 Bridgend Cty      2:07.58    2:10.65  
       29.21    32.89    34.33    34.22
 -----------------------------------------------------------------
  9 Isaacs, Oliver         15 Kent Weald        2:13.00    2:10.87  
       29.32    33.71    34.95    32.89
 10 Wilkinson, Benjamin    15 Mt Kelly          2:15.91    2:11.22  
       29.94    33.61    34.22    33.45
 -----------------------------------------------------------------
 11 Doyle, Oliver          15 Reading           2:10.82    2:11.86  
       30.21    32.81    35.14    33.70
 12 Cheetham-Marchionne,   15 Bristol Hen       2:10.73    2:12.25  
       29.42    33.43    34.39    35.01
 13 Tong, Solomon          15 Co Cardiff        2:11.35    2:12.29  
       30.60    33.33    34.35    34.01
 14 Berry, Ethan           15 Wrexham           2:15.89    2:12.76  
       31.81    33.21    34.69    33.05
 15 White, Henry           15 Pembs Cty         2:08.49    2:13.08  
       30.54    33.44    35.02    34.08
 16 Watkins, James         15 Co Newport        2:13.94    2:13.41  
       30.35    33.79    35.31    33.96
 17 Wheldon, Jake          15 RichmondDale      2:11.67    2:14.02  
       30.76    33.32    35.42    34.52
 18 Stacey, Joseph         15 Torfaen D         2:15.00    2:14.59  
       30.12    34.01    35.70    34.76
 19 Blackmore, Jude        15 Co Bristol        2:17.86    2:15.03  
       30.90    35.02    35.98    33.13
 20 Williams, Finlay       15 Co Leeds          2:18.41    2:16.11  
       31.01    35.01    35.73    34.36
 21 Gorman, Joseph         15 Aberystwyth       2:20.00    2:16.16  
       30.12    34.32    36.57    35.15
 22 Senior, Jack           15 Co Leeds          2:15.50    2:17.08  
       31.64    34.45    35.53    35.46
 23 Davies, Dominic        15 Llanelli          2:17.10    2:17.80  
       30.15    34.73    36.73    36.19
 24 Havard, Dylan          15 Heads Valley      2:22.20    2:20.78  
       32.34    35.73    37.32    35.39
 25 Wingrave-Rix, Harvey   15 Swansea Aq        2:22.35    2:21.48  
       31.05    36.18    37.28    36.97
 26 Partridge, Rhys        15 Llanelli          2:24.24    2:21.61  
       33.01    36.12    37.12    35.36
 27 Edwards, Liam          15 Nofio S Gar       2:23.87    2:21.91  
       32.39    36.01    37.55    35.96
 28 Sowden, Francis        15 Co Bristol        2:21.09    2:22.52  
       32.01    36.04    37.67    36.80
 29 Silvestri, Angelo      15 Staines           2:23.70    2:24.06  
       32.53    36.31    37.79    37.43
 30 Hastings, Benjamin     15 Co Newport        2:23.90    2:27.71  
       31.67    37.48    39.88    38.68
 31 Leach, Cameron         15 Worcester         2:17.90    2:28.36  
       34.08    36.33    38.64    39.31
 -- Thomas, Morgan         15 Mt Kelly          2:15.43         NS  
 
 Event 25  Boys 16 Year Olds 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Hughes, Ioan           16 Swim Gwynedd      2:02.68    2:02.67  
       27.84    30.76    32.17    31.90
  2 Leach, Owen            16 Co Cardiff        2:03.69    2:03.59  
       28.68    31.70    31.65    31.56
  3 Palmer, Joseph         16 Leatherhead       2:05.19    2:05.56  
       30.51    32.78    32.02    30.25
  4 Bryan, Logan           16 Co Oxford         2:06.24    2:05.58  
       29.11    32.00    32.44    32.03
  5 Hancock, Carwyn        16 Nofio S Gar       2:05.47    2:06.26  
       28.44    31.16    32.93    33.73
  6 Davies, Alexander      16 Mold              2:14.33    2:07.70  
       29.47    32.63    33.75    31.85
  7 Murray, Adam           16 Co Cardiff        2:10.45    2:08.04  
       28.35    32.76    34.16    32.77
  8 Preece, Alexander      16 Swansea Aq        2:10.86    2:10.17  
       29.60    33.65    33.92    33.00
 -----------------------------------------------------------------
  9 Winn, Zachariah        16 Nofio Clwyd       2:11.06    2:10.38  
       29.72    32.32    33.91    34.43
 10 Knowles, Tomos         16 Leatherhead       2:16.77    2:11.01  
       29.43    33.35    34.12    34.11
 -----------------------------------------------------------------
 11 Casewell, James        16 Co Hereford       2:13.00    2:12.34  
       29.72    33.95    34.99    33.68
 12 Batt, Zane             16 Hoddesdon         2:16.23    2:12.77  
       30.36    33.79    34.85    33.77
 13 Nixon, Rhys            16 Co Cardiff        2:14.28    2:13.81  
       30.40    33.84    35.12    34.45
 14 Lewis, Ethan           16 Nofio Clwyd       2:15.38    2:14.14  
       30.33    34.46    34.55    34.80
 15 Jones, Danny           16 Co Newport        2:17.50    2:17.15  
       31.36    34.67    35.93    35.19
 16 Roberts, Osian         16 Swim Gwynedd      2:13.41    2:17.47  
       29.98    34.54    37.29    35.66
 17 Findlay, Ben           16 Leander           2:15.80    2:18.97  
       31.58    35.06    36.59    35.74
 -- Thomas, Callum         16 Co Cardiff        2:13.61         NS  
 -- Markov, Daniel         16 Camden Swiss      2:13.43         NS  
 
 Event 25  Boys 17 & Over 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Thorpe, Thomas         19 Wrexham           1:57.69    1:55.99  
       26.67    28.63    29.62    31.07
  2 Marotta, Daniel        18 Swansea Aq        1:59.57    1:58.10  
       28.08    29.68    30.32    30.02
  3 Loney, Joshua          18 Swansea Uni       1:56.83    1:58.80  
       27.39    29.68    30.51    31.22
  4 Richards, Owen         18 Torfaen D         1:59.33    1:59.83  
       27.26    29.72    31.52    31.33
  5 Speakman, Zachariah    17 Nofio Clwyd       1:59.74    2:00.06  
       27.58    29.86    31.21    31.41
  6 Sayers, Brandon        21 Swansea Uni       1:55.80    2:00.14  
       27.27    30.13    31.59    31.15
  7 Price, Dafydd          19 Torfaen D         2:02.82    2:00.33  
       27.81    31.01    30.68    30.83
  8 Atkinson, Samuel       22 Bolton Metro      2:02.46    2:00.86  
       27.31    30.31    31.15    32.09
 -----------------------------------------------------------------
  9 Hall, Callum           20 RichmondDale      1:58.62    2:01.01  
       27.85    29.90    31.71    31.55
 10 Tapsell, Joshua        19 Melton M'Bry      2:03.93    2:01.31  
       27.74    30.19    31.75    31.63
 -----------------------------------------------------------------
 11 Broom, Dylan           17 Torfaen D         2:01.49    2:01.42  
       28.71    30.45    31.10    31.16
 12 Burrows, Matthew       17 Boldmere          2:04.14    2:01.66  
       27.39    30.87    32.15    31.25
 13 Broome, Jamie          17 Co Leeds          2:05.41    2:01.98  
       27.88    31.23    31.86    31.01
 14 Lawman, Lucas          17 Team Bath AS      2:02.94    2:02.03  
       27.29    30.23    32.06    32.45
 15 Ellis, Kristian        17 Nofio Clwyd       1:58.84    2:02.37  
       28.00    30.58    31.78    32.01
 16 Cook, Jacob            19 Co Cardiff        1:59.38    2:02.67  
       28.06    31.71    31.58    31.32
 17 Reid, Nicholas         17 Wycombe Dist      2:07.00    2:05.11  
       28.89    32.17    32.92    31.13
 18 English, Daniel        17 Hitchin           2:04.40    2:05.16  
       27.89    31.05    32.93    33.29
 19 Barrett, Sean          17 Pembs Cty         2:02.90    2:05.19  
       28.80    31.54    32.26    32.59
 20 Williams, George       18 Soundwell         2:10.08    2:06.78  
       29.14    33.25    33.08    31.31
 21 Baddams, Bradley       17 Royal Wolv        2:05.76    2:07.04  
       29.03    32.41    33.17    32.43
 22 Davies, Joseph         17 Torfaen D         2:03.88    2:07.05  
       27.81    30.81    33.81    34.62
 23 Morris, Jake           18 Royal Wolv        2:06.57    2:07.07  
       29.74    31.57    33.16    32.60
 24 Hester, Ronnie         18 Wycombe Dist      2:10.84    2:07.59  
       29.75    32.94    32.98    31.92
 25 Burgess, Owen          17 Warrington W      2:11.61    2:08.02  
       29.01    32.32    34.22    32.47
 26 Wilk, Harri            18 Chirk             2:08.19    2:09.45  
       29.14    32.99    34.11    33.21
 27 Lewis, James           17 Wycombe Dist      2:14.30    2:09.85  
       30.64    32.97    33.28    32.96
 28 Snape-Johnson, Ben     17 Soundwell         2:10.82    2:10.11  
       29.72    33.08    34.12    33.19
 29 Hughes, Tyler          17 Wrexham           2:10.99    2:13.43  
       30.18    33.68    34.73    34.84
 30 Gill, Ajai             17 Wycombe Dist      2:12.70    2:13.72  
       30.31    33.38    35.30    34.73
 31 Chan, Cameron Li       17 Nofio Clwyd       2:12.32    2:15.25  
       31.15    33.23    35.11    35.76
 -- #Davies, Rhys          18 Pembs Cty         2:04.37         NS  
 -- Savva, Theo            17 Co Cardiff        2:04.91         NS  
 -- Morris, Alexander      20 Swansea Uni       2:00.03         NS