Wales National Pool - Site License             02/08/2019 - 5:01 PM
    Swim Wales Summer Open Meet 2019 - 29/07/2019 to 02/08/2019     
 
 Event 32  Boys 12 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Brooks, George         12 Co Leeds          2:50.64    2:52.05  
       38.53    45.40    44.67    43.45
  2 Pike, Harvey           12 Street            2:55.93    2:54.98  
       38.97    44.47    45.65    45.89
  3 Bohm, Lucas            12 Camden Swiss      2:52.50    2:55.87  
       40.11    44.58    45.82    45.36
  4 Khodakhah, Kourosh     12 Co Leeds          2:58.33    2:58.93  
       39.69    46.12    47.02    46.10
  5 Miceta, Damian         12 Camden Swiss      3:00.64    3:04.46  
       42.31    47.60    48.65    45.90
  6 Senior, Harry          12 Co Leeds          3:19.76    3:13.23  
       44.13    50.13    49.58    49.39
  7 Williams, Gethin       12 Wrexham           3:19.16    3:15.74  
       44.99    50.27    50.79    49.69
  8 Parsons, Joseph        12 Co Cardiff        3:16.43    3:17.03  
       44.45    50.89    51.88    49.81
 -----------------------------------------------------------------
  9 Rescigno, Alberto      12 Co Cardiff        3:15.87    3:17.88  
       45.61    50.15    51.56    50.56
 10 Milner, Thomas         12 Co Leeds          3:23.01    3:20.83  
       45.98    52.06    51.15    51.64
 -----------------------------------------------------------------
 11 Fletcher, Owen         12 Pembs Cty         3:32.63    3:22.09  
       43.71    51.95    54.94    51.49
 12 Whittleston, Oliver    12 Co Leeds          3:33.06    3:23.86  
       45.37    52.86    52.90    52.73
 13 Clarke, Henry          12 Swansea Aq        3:31.61    3:27.84  
       48.81    52.42    54.14    52.47
 14 Teasdale, Oliver       12 Swim Gwynedd      3:30.40    3:28.14  
       49.71    53.08    54.67    50.68
 15 Warman-Powell, Iolo    12 Torfaen D         3:35.79    3:31.54  
       46.81    54.39    55.94    54.40
 16 Croucher, Casey        12 Co Bristol        3:32.60    3:32.66  
       47.97    55.70    54.28    54.71
 17 Evans, Ieuan           12 Conwy             3:30.40    3:34.76  
       48.05    55.77    55.00    55.94
 18 Bird, Charles          12 Chirk             3:38.27    3:40.41  
       52.74    56.13    57.60    53.94
 -- South, Jack            12 Halesowen         3:27.20         DQ  
       47.87    55.47    54.41    52.74
 -- Norman, Henry          12 Saxon Crown       3:19.51         DQ  
       44.70    51.81    51.69    51.23
 -- James, Ioan            12 Bridgend Cty      3:08.88         DQ  
       42.42    48.59    48.93    48.56
 -- Morgan, Lewis          12 Bridgend Cty      3:23.57         DQ  
       47.28    50.93    52.94    50.31
 -- Steele, Oliver         12 Co Leeds          3:33.10         DQ  
       50.43    56.35    58.68    52.55
 
 Event 32  Boys 13 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Jones, Carwyn          13 Co Cardiff        2:41.12    2:40.23  
       35.98    41.09    41.46    41.70
  2 Lee, Tristan           13 Co Cardiff        2:53.83    2:44.64  
       37.57    41.96    41.78    43.33
  3 Corver, Alexander      13 Bromley           2:44.52    2:45.34  
       37.10    42.44    42.55    43.25
  4 Smith, Corey           13 Co Birm'ham       2:53.82    2:48.53  
       38.04    43.50    43.51    43.48
  5 Kacar, Anatole         13 Exeter City       2:52.00    2:51.38  
       37.96    44.35    44.36    44.71
  6 Kassan, Veer           13 Co Milton K       2:59.06    2:55.26  
       40.36    45.16    46.09    43.65
  7 Martin, Joshua         13 Co Peterboro      2:57.01    2:57.26  
       38.62    45.77    46.59    46.28
  8 Grimes, Samuel         13 Wigan Best        2:59.40    2:57.42  
       39.28    45.17    46.89    46.08
 -----------------------------------------------------------------
  9 Mackenzie, Charlie     13 Co Coventry       3:00.72    2:57.78  
       39.37    44.81    46.16    47.44
 10 Steven, Adam           13 Co Newport        3:02.48    2:58.60  
       40.37    45.31    47.36    45.56
 -----------------------------------------------------------------
 11 Winstone, Evan         13 Co Cardiff        3:10.67    3:03.96  
       41.87    47.41    47.63    47.05
 12 Broadhurst, Jamie      13 Co Leeds          3:03.10    3:04.89  
       40.36    47.99    49.95    46.59
 13 Bolton, Louis          13 Wycombe Dist      3:03.30    3:07.34  
       43.67    47.89    48.56    47.22
 14 Martin, Luc            13 Bridgend Cty      3:07.61    3:08.08  
       41.45    47.76    50.11    48.76
 15 Hewitt-White, Safford  13 Co Peterboro      3:11.21    3:11.85  
       42.13    49.12    50.64    49.96
 16 Williams, Ralph        13 Buckley           3:09.50    3:18.11  
       44.07    51.51    51.84    50.69
 17 Lale, Harvey           13 Torfaen D         3:14.86    3:18.57  
       44.18    52.12    51.54    50.73
 -- Longworth, Ellis       13 Conwy             2:57.46         DQ  
       38.07    43.81    45.11    45.76
 -- Ismatullaev, Jamie     13 Hillingdon        2:58.71         NS  
 -- Goodwin, Jacob         13 Co Leeds          3:12.30         NS  
 -- Jenkins, Richard       13 Millfield         3:05.56         NS  
 
 Event 32  Boys 14 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Anderson, Maxwell      14 Co Cardiff        2:40.85    2:41.94  
       37.04    41.25    42.89    40.76
  2 Knowles, Elis          14 Leatherhead       2:47.46    2:42.40  
       37.68    41.42    41.92    41.38
  3 Lovell-Pascal, Jean-L  14 Holywell          2:41.42    2:45.42  
       37.48    42.11    43.07    42.76
  4 Schmidt, Hans          14 Pembs Cty         2:45.86    2:46.85  
       37.60    42.88    43.73    42.64
  5 Gaunt, Jake            14 Soundwell         2:47.31    2:47.88  
       37.37    43.08    44.17    43.26
  6 Hill, Charlie          14 Street            2:51.68    2:48.30  
       37.85    43.21    43.96    43.28
  7 Pursey, Michael        14 Heads Valley      3:00.00    2:49.89  
       37.95    43.22    44.52    44.20
  8 Neaves, Archie         14 Ellesmere Co      2:49.87    2:52.14  
       39.53    44.79    44.13    43.69
 -----------------------------------------------------------------
  9 Woodhall, Samuel       14 Boldmere          2:55.38    2:53.12  
       39.21    44.20    44.75    44.96
 10 Parker, Sam            14 Calne Alpha       2:53.69    2:53.41  
       38.37    44.09    45.37    45.58
 -----------------------------------------------------------------
 11 Sellick, Evan          14 Co Newport        2:53.10    2:54.77  
       38.60    44.69    45.63    45.85
 12 Rosser, Dewi           14 Torfaen D         3:01.05    2:55.04  
       37.76    43.69    46.91    46.68
 13 Andrews, Rory          14 Pembs Cty         2:54.08    2:55.13  
       39.33    43.84    45.53    46.43
 14 Smart, Rhys            14 Co Cardiff        2:48.22    2:55.29  
       39.27    44.58    45.79    45.65
 15 Firth, Henry           14 Co Leeds          3:06.90    2:57.90  
       40.76    45.26    45.73    46.15
 16 Almadin, Carmelo       14 Wycombe Dist      2:58.08    2:58.75  
       39.19    46.54    48.27    44.75
 17 Knowles, George        14 Co Leeds          2:52.21    3:00.99  
       40.85    46.04    48.02    46.08
 18 Goodwin, Samuel        14 Co Hereford       3:03.34    3:01.48  
       39.28    46.46    47.88    47.86
 19 Khodakhah, Dariush     14 Co Leeds          3:03.29    3:04.24  
       41.67    47.50    47.77    47.30
 20 Pritchard, Tomos       14 Swim Gwynedd      3:18.51    3:05.48  
       41.24    47.50    48.63    48.11
 21 Davies, Anthony        14 Millfield         3:08.98    3:06.23  
       40.86    48.00    48.93    48.44
 22 Dobbing, Andrew        14 Bebington         3:10.00    3:07.37  
       42.47    48.39    48.99    47.52
 -- Addington, Samuel      14 Camden Swiss      3:11.00         DQ  
       44.47    52.21    51.22    46.16
 -- Cole, Toby             14 Swansea Aq        2:43.93         DQ  
       36.61    41.75    43.03    42.19
 -- Chou, Nevan            14 Bromley           2:59.18         NS  
 -- Bacon, William         14 Co Leeds          2:56.06         NS  
 -- Fox-Wiltshire, Benjam  14 Co Newport        2:55.43         NS  
 
 Event 32  Boys 15 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Isaacs, Oliver         15 Kent Weald        2:41.42    2:37.54  
       35.66    40.19    41.40    40.29
  2 Halliwell, Thomas      15 Nofio Clwyd       2:37.95    2:39.40  
       35.06    40.56    42.55    41.23
  3 Minshull, Callum       15 Nofio Clwyd       2:37.39    2:40.73  
       35.68    41.38    41.92    41.75
  4 Blackmore, Jude        15 Co Bristol        2:37.73    2:40.89  
       35.76    41.65    42.05    41.43
  5 Beard, Alexander       15 Staines           2:45.17    2:42.41  
       35.62    41.31    43.11    42.37
  6 Hawkins, Kyle          15 Northwich         2:46.49    2:42.93  
       35.81    41.35    42.99    42.78
  7 Jordan, Liam           15 Exeter City       2:41.97    2:43.03  
       36.24    43.45    42.55    40.79
  8 South, Joe             15 Halesowen         2:42.74    2:44.99  
       37.62    42.37    42.52    42.48
 -----------------------------------------------------------------
  9 Wilkinson, Benjamin    15 Mt Kelly          2:53.97    2:46.63  
       35.08    42.56    44.10    44.89
 10 Senior, Jack           15 Co Leeds          2:47.18    2:48.70  
       38.68    43.25    43.13    43.64
 -----------------------------------------------------------------
 11 Williams, Finlay       15 Co Leeds          2:48.49    2:51.61  
       39.40    44.44    44.08    43.69
 12 Cheetham-Marchionne,   15 Bristol Hen       2:48.60    2:54.83  
       38.43    43.86    46.57    45.97
 13 Court, Callum          15 Prescot           2:50.94    2:57.04  
       39.55    44.44    47.05    46.00
 14 Comley, Owen           15 Soundwell         3:00.00    2:57.42  
       40.58    45.62    46.55    44.67
 15 Gorman, Joseph         15 Aberystwyth       2:58.13    2:58.04  
       39.79    45.61    47.28    45.36
 16 Hastings, Benjamin     15 Co Newport        3:00.00    3:02.34  
       40.62    46.52    47.96    47.24
 17 Seppman, Neo           15 Swansea Aq        3:14.18    3:09.88  
       41.77    48.22    49.63    50.26
 -- Plant, Thomas          15 Harrogate         2:50.11         NS  
 
 Event 32  Boys 16 Year Olds 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Bryan, Logan           16 Co Oxford         2:36.59    2:37.17  
       34.54    39.46    41.04    42.13
  2 Ellis-Sixsmith, Ethan  16 Nofio Clwyd       2:46.61    2:42.69  
       36.44    42.19    43.08    40.98
  3 Halstead, Cadyn        16 Co Cardiff        2:52.15    2:43.93  
       37.84    42.06    42.48    41.55
  4 Cooper, Samuel         16 Lichfield         2:41.35    2:44.40  
       36.27    42.65    42.98    42.50
  5 Young, Ellis           16 Co Cardiff        2:44.34    2:44.82  
       36.71    42.32    43.89    41.90
  6 Knowles, Tomos         16 Leatherhead       2:41.46    2:45.58  
       35.72    41.75    43.66    44.45
  7 Aldridge, Jack         16 Exeter City       2:44.12    2:49.96  
       37.51    43.81    44.28    44.36
  8 Nixon, Rhys            16 Co Cardiff        2:53.83    2:50.75  
       38.52    43.42    44.36    44.45
 -----------------------------------------------------------------
  9 Winn, Zachariah        16 Nofio Clwyd       2:52.20    2:51.38  
       38.52    43.92    44.57    44.37
 10 Delahay, Ioan          16 Oswestry Ott      2:50.94    2:54.75  
       38.46    44.12    45.61    46.56
 -----------------------------------------------------------------
 11 Evans, Aaron           16 Staines           2:54.20    3:02.08  
       39.46    45.50    48.22    48.90
 -- Salmon, Carwyn         16 Rct Squad         2:48.31         DQ  
       36.75    42.58    44.09    45.28
 -- Batt, Zane             16 Hoddesdon         2:57.29         NS  
 -- Palmer, Joseph         16 Leatherhead       2:44.05         NS  
 
 Event 32  Boys 17 & Over 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
  1 Lewis, James           21 Co Cardiff        2:27.23    2:25.79  
       32.35    37.17    38.98    37.29
  2 Barrett, Sean          17 Pembs Cty         2:31.60    2:27.77  
       33.34    37.75    38.18    38.50
  3 Hester, Ronnie         18 Wycombe Dist      2:34.91    2:28.69  
       34.57    37.84    38.03    38.25
  4 Goodlud, Henry         22 SurreyUni SC      2:38.04    2:30.04  
       31.85    37.54    39.41    41.24
  5 Reid, Nicholas         17 Wycombe Dist      2:36.06    2:33.03  
       33.17    39.25    40.52    40.09
  6 Lawman, Lucas          17 Team Bath AS      2:30.87    2:33.20  
       33.60    39.12    40.23    40.25
  7 Roberts, Jack          18 LiverpoolPen      2:32.93    2:33.42  
       33.98    38.83    40.51    40.10
  8 Morris, Jake           18 Royal Wolv        2:33.83    2:34.85  
       34.03    39.48    40.65    40.69
 -----------------------------------------------------------------
  9 Ellis, Kristian        17 Nofio Clwyd       2:36.83    2:35.57  
       34.97    39.10    40.37    41.13
 10 Lill, Oliver           17 Bo Stockton       2:37.23    2:37.33  
       34.97    40.34    41.24    40.78
 -----------------------------------------------------------------
 11 Jones, Daniel          21 Co Cardiff        2:45.76    2:42.63  
       37.10    41.85    41.78    41.90
 12 Cook, Owain            19 Bridgend Cty      2:44.35    2:45.78  
       37.32    42.17    43.75    42.54
 13 Job, Kyle              21 Penyrheol         2:47.03    2:46.95  
       37.40    43.37    43.91    42.27
 14 Wilk, Harri            18 Chirk             2:51.92    2:49.95  
       37.59    43.06    44.47    44.83
 15 Lewis, James           17 Wycombe Dist      2:51.62    2:54.79  
       38.48    43.53    45.69    47.09
 -- Chan, Cameron Li       17 Nofio Clwyd       2:39.60         DQ  
       37.49    41.30    41.78    43.29
 -- #Davies, Rhys          18 Pembs Cty         2:52.31         NS